Rośnie rosyjski rynek budowlany
2007-11-05 01:25

Wzrost całkowitej wartości robót budowlanych w Rosji (%), 2000-2007 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bułgarski rynek budowlany
Sektor budowlany wytwarza obecnie 5,6% całego PKB Rosji i udział ten systematycznie wzrasta - jeszcze rok temu utrzymywał się on na poziomie 4,7%. Jest to wynikiem szybkiego rozwoju branży: o ile w 2006 r. całkowita wartość produkcji budowlanej wzrosła o 15,7%, do 66 mld EUR, o tyle w pierwszej połowie tego roku tempo wzrostu było o blisko 10 p.p. wyższe.Tradycyjnie większość prac budowlanych jest skoncentrowana w kilku regionach kraju. Moskwa, obwód moskiewski oraz Petersburg odpowiadają za niemal 30% całkowitej produkcji budowlanej w Rosji, zaś na dziesięć czołowych regionów przypada aż ponad połowa tej wartości dla całego kraju. Ta nierównomierność zmienia się jednak w kierunku coraz większego znaczenia dużych ośrodków regionalnych.
fot. mat. prasowe
Wzrost całkowitej wartości robót budowlanych w Rosji (%), 2000-2007
Wzrost całkowitej wartości robót budowlanych w Rosji (%), 2000-2007
Największa część produkcji budowlanej w ujęciu wartościowym przypada jednak na budownictwo inżynieryjne i ta przewaga powinna się pogłębić w przyszłości w związku z zapowiadaną przez władze intensyfikacją prac nad rozbudową sieci dróg, której niedorozwój jest największą bolączką współczesnej Rosji. Spodziewany jest także przyrost inwestycji w rozwój infrastruktury energetycznej oraz budownictwa kolejowego.
W przypadku segmentu nie mieszkaniowego, liczba budynków oddawanych do użytku spadała w ostatnich latach. Obiekty te stają się jednak coraz większe, dzięki czemu ich całkowita powierzchnia utrzymała w tym czasie trend wzrostowy. Nowoczesne centra handlowe i biurowe pojawiają się na terytorium kraju niemal codziennie, podobnie jak kompleksy logistyczne. Rozwój tych ostatnich jest jednak hamowany przez wspomniany, fatalny stan sieci drogowej. Szacuje się, że wciąż około 50-60% rynku nieruchomości komercyjnych przypada na Moskwę i okolice, 20-25% na Petersburg, reszta zaś na duże ośrodki regionalne.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl