Elastyczne formy zatrudnienia mało popularne
2007-12-16 11:49
Przeczytaj także: Stanowisk pracy będzie coraz mniej
Więcej niż co drugi Polak chciałby pracować z domu – według badania TNS OBOP na zlecenie organizatorów kampanii „Bądź flexi”. Jedna z form elastycznej pracy – telepraca jest usankcjonowana prawnie dzięki nowym przepisom w kodeksie pracy, regulującym kwestie praw i obowiązków telepracowników i telepracodawców.Jednak każda osoba, która zaczyna pracę zdalną powinna także we własnym zakresie zadbać o swoją organizację pracy oraz dokładnie ją przemyśleć, a mianowicie:
- Starannie przygotuj stanowisko pracy. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu, ergonomicznym krześle i biurku oraz wentylacji. Zgodnie z prawem pracodawca musi zapewnić Ci stanowisko pracy zgodne z zasadami BHP.
- Zdecyduj czego potrzebujesz, by sprawnie porozumiewać się z przełożonym i kolegami z pracy: czy niezbędne jest stałe łącze internetowe, szybki komputer, bezprzewodowy dostęp do Internetu, nieprzerwany dostęp do e-maila, komórka, telefon stacjonarny, faks? Uzgodnij to z pracodawcą.
- Umów się z przełożonym/kolegami z pracy, kiedy mogą się z tobą kontaktować: przez cały dzień, czy w określonych godzinach. Pamiętaj – będąc flexi-pracownikiem nie jesteś ciągle w pracy.
- Pamiętaj o regularnych przerwach w pracy. Najlepiej kilkuminutowych co godzinę lub kilkunastominutowych co dwie godziny. Jeśli jesteś kobietą w ciąży masz prawo do 5-minutowych przerw co godzinę.
- Pomyśl o bezpieczeństwie dokumentów. Najlepiej zabezpiecz swój komputer hasłem i upewnij się, że firma zapewnia regularne archiwizowanie twoich plików.
- Jeśli w swojej pracy potrzebujesz dokumentów i baz danych z sieci firmowej, upewnij się, że będziesz miał/miała do niej dostęp. Bezpieczny dostęp zapewni ci VPN (virtual private network) i specjalny token.
- Ustal z przełożonym w jaki sposób będziecie rozliczać rozmowy zagraniczne, abonament internetowy, rozmowy przez komórkę.
- Jeśli zamierzasz pracować z domu przez długi okres czasu, to w jaki sposób będziesz dbać o relacje interpersonalne ze współpracownikami? Nie trać kontaktu z ludźmi!
- Będąc flexi nie musisz pracować więcej niż określa to twoja umowa o zatrudnieniu.
- Najważniejsze: czy ty i twój pracodawca ustaliliście jasno i precyzyjnie czym będziesz zajmować się w domu? Czy wiedzą o tym twoi współpracownicy? Umów się z nimi, że jesteś w pracy zawsze, kiedy logujesz się do sieci. Ustal z szefem możliwość kontroli twojej pracy.
![PARP: telepraca wciąż niepopularna PARP: telepraca wciąż niepopularna](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/telepraca/PARP-telepraca-wciaz-niepopularna-46732-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl