Koniunktura gospodarcza XII 2007
2007-12-31 00:33
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2007
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 26 (plus 29 w listopadzie). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi, tak jak w ubiegłym miesiącu – plus 13, a dla branży włókno, odzież, obuwie wynosi on plus 10 (plus 14 przed miesiącem). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu notowany jest na poziomie minus 1 (0 przed miesiącem).
W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się szybszy niż w listopadzie wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest bardziej korzystna niż przed miesiącem. Również na najbliższe miesiące przewiduje się wzrost sprzedaży towarów, ale wolniejszy niż prognozowano w listopadzie. W konsekwencji prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nieco mniej optymistyczne niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Bieżące zapasy towarów przekraczają poziom uznawany za wystarczający. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrastać w stopniu mniejszym niż przed miesiącem. W grudniu wzrost cen towarów utrzymuje się na poziomie z listopada. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco szybszego ich wzrostu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zwiększać zatrudnienie.
W grudniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wzrost bieżącej sprzedaży towarów zbliżony do formułowanego w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nieco lepiej niż w listopadzie. W najbliższych miesiącach wzrost sprzedaży może być wolniejszy niż przed miesiącem, w konsekwencji prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne. W tej sytuacji przedsiębiorcy planują wzrost zamówień towarów u dostawców. Bieżące ceny towarów rosną wolniej niż w listopadzie. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać wzrostu cen. W grudniu dyrektorzy przedsiębiorstw planują mniejszy wzrost zatrudnienia niż przewidywała prognoza z ubiegłego miesiąca.
W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w grudniu wzrost bieżącej sprzedaży, choć mniej znaczący niż w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie ulega zmianie. Zarówno prognozy sprzedaży jak i sytuacji finansowej są mniej optymistyczne niż przed miesiącem. Nadmierny stan zapasów towarów przyczynia się do nieznacznego ograniczenia zamówień u dostawców. W grudniu przedsiębiorstwa zgłaszają niewielki wzrost bieżących cen towarów, utrzymujące się na poziomie sygnalizowanym w listopadzie. Prognozy wskazują na spowolnienie wzrostu cen w najbliższych miesiącach. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia.
W grudniu sygnalizowany jest wzrost bieżącej sprzedaży żywności, choć nieco wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się niezadowalająca sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielkie ograniczenie sprzedaży i w konsekwencji trudniejszą sytuację finansową. Stan zapasów towarów przekracza poziom uznawany za wystarczający. Ilość towarów zamawianych u dostawców może wzrastać w nieznacznym tylko stopniu. Wzrost cen żywności jest zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Odpowiednie prognozy wskazują na utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu cen. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw nie przewidują zmian w zatrudnieniu.
Spośród badanych jednostek 4,1% (podobnie jak w listopadzie) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,7% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 71% przedsiębiorstw w grudniu i listopadzie wobec 73% w grudniu ub.r.), kosztami zatrudnienia (64% w grudniu, 65% w listopadzie wobec 55% w grudniu 2006 r. – jest to bariera, której znaczenie w skali roku najbardziej wzrosło) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (55% w grudniu i listopadzie wobec 53% w grudniu 2006 r.). W porównaniu z grudniem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 44% do 33% w grudniu 2007 r.).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl