Rośnie rumuński rynek detaliczny
2008-03-06 00:18
Obroty handlu detalicznego w Rumunii (mld euro), 2001-2007, 2010 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek spożywczy: handel detaliczny 2007
fot. mat. prasowe
Obroty handlu detalicznego w Rumunii (mld euro), 2001-2007, 2010
Co ciekawe, za szybki wzrost obrotów sklepów w Rumunii odpowiada głównie handel produktami spożywczymi, wartość którego wzrosła o 27.8%. W całym 2007 roku handel produktami żywnościowymi, alkoholem i papierosami stanowił więcej niż połowę obrotów sektora detalicznego (wyłączając sprzedaż samochodów i paliw). Jedną z przyczyn tej, raczej niespotykanej w rozwiniętych krajach sytuacji, fakt, że coraz mniej mieszkańców wsi polega na własnym gospodarstwie jako źródle żywności.
Innymi słowy, w miarę utowarowienia rolnictwa rolnicy kupują żywność w sklepie, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Do przyspieszenia tego trendu przyczyniły się słabe zbiory w 2007 roku. Na dodatek, spowodowały one wzrost cen żywności, przez co wzrosła jeszcze bardziej wartość obrotów w handlu.
Rumunia nadrabia dystans
Rumunia przeszła transformację ustrojową, podobnie jak Polska i inne kraje regionu. Brak odpowiednich reform politycznych i gospodarczych spowodował jednak, że kraj ten nie modernizował się tak dynamicznie jak sąsiedzi. Niemniej, od kilku lat Rumunia szybko nadrabia stracony czas, czego przejawem jest m.in. rozwój sektora detalicznego.
fot. mat. prasowe
Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Rumunii według formatów (%), 2007
Opóźnienie we wdrażaniu reform spowodowało, że międzynarodowe sieci handlowe pojawiły się w Rumunii później niż w Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Również miejscowe firmy, nie poddane presji konkurencyjnej zachodnich rywali, powoli wdrażały zachodnie standardy zarówno w zakresie wyposażenia jak i powierzchni sklepów. Skutkiem tego opóźnienia Rumunia wciąż oferuje możliwości, które na sąsiednich Węgrzech już zanikają z powodu nasycenia rynku.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl