6 tys. książek w PBI
2003-09-19 09:35
Polska Biblioteka Internetowa już wkrótce stanie się największą wirtualną skarbnicą wiedzy i kultury narodowej. Na stronach internetowych www.pbi.edu.pl do końca 2003 roku udostępnionych zostanie ponad 6 000 publikacji, przede wszystkim dzieł literatury masowej, starodruków i mikrofilmów.
Przeczytaj także: Ponad 9 tys. tytułów w PBI
"Po symbolicznych 9 miesiącach istnienia PBI rozpoczyna swój prawdziwy rozwój. Biblioteka dysponuje dziś zbiorem ponad 280 pozycji, ale cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko w kraju. Wiele osób mieszkających poza granicami Polski dziękuje nam za stworzenie możliwości kontaktu z polską literaturą, tradycją i językiem. Opinie użytkowników są dla nas wyznacznikiem wszelkich działań" – mówi Wojciech Szewko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.Popularność wirtualnych książek rośnie w zaskakującym tempie. Od 21 grudnia 2002 roku, a więc od chwili inauguracji PBI, do sierpnia 2003 roku, liczba wejść na stronę wyniosła aż 7 milionów. Średnia liczba dziennych wejść na www.pbi.edu.pl to około 30 tysięcy, przy czym jedna wizyta trwa ponad pół godziny.
Głównym celem projektu objętego patronatem Prezesa Rady Ministrów i realizowanego przez Departament Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, jest wyrównanie szans dostępu do wiedzy osobom mieszkającym w małych miastach, wsiach czy innych regionach oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych, dla których komputer z dostępem do Internetu jest często jedyną szansą kontaktu ze zdobyczami nauki i kultury.
Rozwój PBI w dużej mierze zależy od parlamentarzystów, którzy zwiększając lub zmniejszając budżet przeznaczony na informatyzację kraju, faktycznie zadecydują o wielkości cyfrowego zbioru. Zasadniczy katalog Polskiej Biblioteki Internetowej będzie obejmował klasykę literatury polskiej, podręczniki akademickie oraz publikacje naukowe, publikacje przeznaczone dla osób niewidomych, archiwalia nieliterackie – rękopisy muzyczne oraz pozycje kartograficzne, dzieła malarstwa, grafiki oraz fotografii, czasopisma i periodyki naukowe. Do 2008 r. planowane jest przeniesienie wszystkich archiwalnych zasobów literatury polskiej do wersji elektronicznej.
Przeczytaj także:
Badanie internetu GfK zastąpi Megapanel/PBI w latach 2016-2019
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl