eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie banki daleko w tyle

Polskie banki daleko w tyle

2003-09-30 00:19

Przeczytaj także: 5 rzeczy, które sztuczna inteligencja może zmienić w bankach


Średnia marża odsetkowa netto w Polsce, 1995 - 2002



Zarządzanie ryzykiem kredytowym także nie stanowi mocnej strony polskich banków. Świadczy o tym poziom rezerw i ich wpływ na zyski banków. W 2002 roku banki zwiększyły poziom rezerw netto o 5,9 mld zł, co przy założeniu, iż poziom rezerw netto nie uległby zmianie (racjonalne złożenie przy niezmienionym poziomie aktywów sektora bankowego w 2002 roku) oznacza obniżenie potencjalnego zysku brutto sektora o 61%.

Poziom zmiany rezerw netto i wpływ [obniżenie] na potencjalny zysk brutto, 2002 [mln zł, %]



W obliczu przytoczonych wskaźników - zdaniem Rolanda Bergera - banki w Polsce muszą przyjąć strategię, która pozwoli im wyróżnić się na rynku (USP – ang. unique selling proposition). Po drugie, w związku z narastającym problemem "złych" kredytów i niedoskonałością procedur oceny i monitoringu zdolności kredytowej, powinny wdrożyć efektywne programy zarządzania ryzykiem. Należy więc usztywnić procedury przyznawania kredytów, efektywniej zorganizować procedury oceny ryzyka kredytowego i poszczególnych kredytobiorców oraz zabezpieczenia kredytów. Przede wszystkim jednak kluczowa dla osiągnięcia efektywności działania i zdolności do konkurowania na zjednoczonym rynku Unii Europejskiej będzie zmiana obecnej struktury przychodów i kosztów. Poprawa efektywności działania może się odbywać poprzez dywersyfikację działalności czy skupienie się na przychodach z opłat kosztem marży odsetkowej. Na tych trzech obszarach – zdaniem Rolanda Bergera – polskie banki powinny skupić swoje wysiłki w ciągu najbliższych 5 lat.

Przytoczone wskaźniki świadczą też o ogromnym potencjale wzrostowym rynku, a równocześnie stanowią przesłanki do dalszej konsolidacji sektora bankowego. Dodatkowo na działania konsolidacyjne polskiego sektora bankowego wpływ będą miały: znaczna fragmentaryczność rynku oraz fuzje na europejską skalę, w szczególności ze względu na powiązania kapitałowe i właścicielskie banków. Równocześnie należy się spodziewać, że banki, które nie osiągnęły co najmniej 5% udziału w rynku będą musiały zrewidować swoją strategię i obecność w Polsce.

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, bankowość
Europa krytykuje Busha

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: