eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrezydenci miast a media online

Prezydenci miast a media online

2008-06-17 12:03

Prezydenci miast a media online

Ilość publikacji © fot. mat. prasowe

W maju polskie media zdominował temat rozliczania oświadczeń majątkowych prezydentów miast oraz uchwalania dla nich podwyżek. Innym tematem ożywionej debaty medialnej była ustawa metropolitalna. Z tego powodu NewsPoint przyjrzał się tym razem wizerunkom prezydentom największych polskich miast w mediach internetowych. Do analizy wybrano prezydentów 18 największych miast (powyżej 200 tys. mieszkańców) oraz czterech mniejszych stolic administracyjnych.

Przeczytaj także: Producenci zabawek a media online

Raport obejmuje publikacje na temat 18 największych miast polskich, których liczba mieszkańców przekracza 200 000: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Katowic, Białegostoku, Gdyni, Częstochowy, Sosnowca, Radomia, Kielc, Gliwic i Torunia, oraz prezydentów czterech mniejszych stolic administracyjnych: Olsztyna, Rzeszowa, Opola i Gorzowa Wielkopolskiego.

Analiza ilościowa

fot. mat. prasowe

Ilość publikacji

Ilość publikacji



Jak można było się spodziewać, pierwsze miejsce pod kątem ilości publikacji, zgromadziła Hanna Gronkiewicz-Waltz, co wiąże się z rangą Warszawy jako miasta stołecznego. W pierwszej piątce znaleźli się również inni prezydenci największych w Polsce ośrodków miejskich – Wrocławia (Rafał Dutkiewicz), Krakowa (Jacek Majchrowski) i Łodzi (Jerzy Kropiwnicki). Jedynym wyjątkiem jest Paweł Adamowicz z Gdańska, który w rankingu ilości publikacji w mediach internetowych wyprzedził prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego. Wysoko w rankingu uplasował się też prezydent Lublina, Adam Wasilewski.

Analiza jakościowa

W informacjach na temat większości prezydentów miast zazwyczaj przewijało się kilka wspólnych wątków. Ponieważ kwiecień był ostatnim miesiącem rozliczeń z fiskusem, w maju media szczególnie uważnie przyglądały się oświadczeniom majątkowym prezydentów, podwyżkom prezydenckich pensji uchwalanym przez rady poszczególnych miast, a także służbowym samochodom prezydentów. Niektórych dziennikarzy wizyta premiera Donalda Tuska w Ameryce Łacińskiej zainspirowała do przyjrzenia się wyjazdom zagranicznym odbywanym przez lokalnych notabli. Maj dla wielu polskich miast był czasem wejścia w życie ustawy metropolitalnej, dlatego media rozpisywały się szeroko na temat starań podejmowanych przez prezydentów, aby dołączyć swoje miasto do grona metropolii i efektów tych starań.

Maj był także czasem świętowania – dlatego w mediach obecne były liczne relacje na temat udziału prezydentów w obchodach Święta Flagi (2 maja), rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 63. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Prezydenci miast brali też udział w obchodach Dnia Strażaka (obchodzonym 4 maja, w dzień św. Floriana), juwenaliach (tradycyjnie odbywających się w maju). czy też firmowali swoim nazwiskiem zbliżające się miejskie obchody Dnia Dziecka. Media opisywały również liczne patronaty nad wydarzeniami biznesowymi, kulturalnymi czy sportowymi, udział w uroczystościach otwarcia nowych miejskich obiektów czy wręczaniu nagród zwycięzcom konkursów i zasłużonym osobom (Bydgoszcz – medal dla ks. Giuseppe Scottiego, Kielce – nagroda dla chłopca, który reanimował ofiarę wypadku).

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: