Producenci gier komputerowych a media
2008-07-08 12:44
Przeczytaj także: Gry na komórki od Electronic Arts
Gdy gra funkcjonuje już na rynku, zainteresowanie wokół niej jest podtrzymywane za pomocą dodatkowych konkursów czy różnego rodzaju „rozszerzeń” (np. Content Pack – dodatkowe funkcje lub Mission Pack – dodatkowe misje). Firmy chętnie łączą promocję swoich produktów z aktualnymi wydarzeniami oraz organizują imprezy np. Electronic Arts stworzyła wirtualne turnieje dla graczy UEFA Euro 2008 równolegle z odbywającymi się w czerwcu mistrzostwami Europy, natomiast Cenega – wirtualne wyścigi Formuły 1. Gry są też udostępniane jako nagrody w konkursach, elementy pakietów promocyjnych – na przykład zestawów komputerowych (współpraca EA i Vobis). Jeśli gra jest zaplanowana przez producenta na więcej niż jedną edycję, wkrótce po premierze zaczynają się pojawiać informacje o rozpoczęciu prac nad jej nowszą wersją – i wówczas cała machina promocyjna zaczyna kręcić się od nowa. Spotyka się to niekiedy z krytyką ze strony mediów – „elektronikom” kilkakrotnie oberwało się właśnie za zbyt częste, bo rokroczne, edycje najpopularniejszych gier.
Poza informowaniem o nowościach media piszą o giełdzie (przoduje Nicolas Games, która jako jedyna rodzima firma jest notowana na polskiej giełdzie), udziale w znaczących targach zagranicznych (E3 w Stanach Zjednoczonych) oraz w wydarzeniach krajowych (Electronics Sports World Cup w Poznaniu). Zainteresowaniem dziennikarzy cieszyły się też imprezy własne, jak Ubidays – cykliczna konferencja organizowana przez Ubisoft w Paryżu. Popularny był sponsoring – tutaj producenci gier chętnie wspierają dziedziny sportu związane z ich czołowymi grami (Electronic Arts i Toyo Drift Cup).
Firmy TopWare i Techland zaangażowały się również w budzącą kontrowersję walkę z piractwem komputerowym i nielegalnym pobieraniem plików z Internetu. Firma Cenega rozwijała program lojalnościowy pod nazwą Kompania Graczy, Electronics Arts chwaliła się współpracą z polskim zespołem graczy D-LINK PGS, natomiast CD Projekt - nawiązaniem współpracy w zakresie sprzedaży gier w wypożyczalniach Beverly Hills Video. Firmy chętnie informowały także o nagrodach (Imperatory 2008 – CD Projekt, Cenega) i wysokich pozycjach w rankingach (Gazele Biznesu i CD Projekt).
Informacje o badaniu
Podsumowanie przygotowano przy wykorzystaniu usługi monitorowania Internetu NewsPoint. Artykuły do analizy były wyszukiwane w oparciu o jedno wybrane słowo kluczowe – nazwę producenta. Z analizy wyłączono firmy Mindscape i Play, ze względu na wieloznaczne nazwy, a także firmy, które w ciągu ostatniego roku nie zanotowały ani jednej publikacji. Analizie ilościowej poddano artykuły z okresu 1 czerwca 2007 r. – 30 czerwca 2008 r., natomiast analizie jakościowej artykuły z okresu 1 kwietnia – 30 czerwca 2008 r.
![Gamedev: polska branża gier w drodze na szczyt? [© pixabay.com] Gamedev: polska branża gier w drodze na szczyt?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/branza-gier/Gamedev-polska-branza-gier-w-drodze-na-szczyt-253792-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl