eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRośnie zadłużenie Polaków

Rośnie zadłużenie Polaków

2008-08-28 13:52

Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wynosiła w sierpniu 7,06 miliarda złotych, co oznacza wzrost w ciągu roku o 44 procent - wynika z raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. W Polsce jest już ponad 1,2 miliona osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Jak pokazują jednak dane InfoDługu, ponad 70 procent długów nie przekracza kwoty 5 tys. złotych.

Przeczytaj także: Zadłużenie Polaków przekroczyło 8 mld zł

Statystyczny klient podwyższonego ryzyka to trzydziestokilkuletni mężczyzna mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim. Jego średnie zadłużenie wynosi 5.860 złotych.

Na całościową kwotę zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, wynoszącą w sierpniu 2008 roku 7,06 miliarda złotych, składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych oraz opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. W porównaniu z pierwszą edycją raportu z sierpnia 2007 roku łączna suma zaległych płatności wzrosła o 2,16 miliarda złotych, czyli o 44 procent.

Grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, liczy w tej chwili około 1,2 miliona osób.

- Rośnie liczba klientów telefonii komórkowej, firm pożyczkowych spoza sektora bankowego, dostawców usług masowych, także banki mają za sobą bardzo dobry rok, Polacy zadłużają się częściej i na coraz większe kwoty. W tym upatrujemy przyczyny wzrostu ogólnej kwoty przeterminowanego zadłużenia - wyjaśnia Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora. - Nie rośnie jednak drastycznie liczba klientów podwyższonego ryzyka, jak wynika z naszych danych i z danych bankowych, stosunek zaległych płatności do płatności regularnych utrzymuje się na tym samym, 5-procentowym poziomie.

Jak pokazują dane o kwotach zadłużenia, publikowane po raz pierwszy w ramach InfoDługu, ponad 70 procent długów nie przekracza kwoty 5 tys. złotych, długi nieprzekraczające 2 tys. złotych stanowią niemal połowę wszystkich.
Przeczytaj także: Polacy mniej zadłużeni Polacy mniej zadłużeni

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: