Rynek mieszkaniowy VIII 2008
2008-09-02 00:30
Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
W komentarzu do danych miesiąc temu redNet Consulting zwracał uwagę na początek powolnego procesu dostosowywania się oczekiwań cenowych deweloperów i kupujących. Dotychczas bowiem oficjalne indeksy cenowe pokazywały stosunkowo niewielkie spadki, podczas gdy odczucie rynku było jasne – jesteśmy w fazie recesji. W maju 2008 r. redNet Consulting, na podstawie danych z serwisu tabelaofert.pl rozpoczął publikacje dwóch indeksów - średniej ceny sprzedanych mieszkań oraz średniej ceny nowej oferty rynkowej. Okazało się, że różnice przekraczają w niektórych miejscach nawet 20%. Co to oznaczało? Jeśli to co kupuje klient (odzwierciedlone przez indeks średniej ceny sprzedanych mieszkań) jest o wiele tańsze (20%) niż to co proponuje deweloper (odzwierciedlone przez indeks średniej ceny nowej oferty rynkowej) - skutkuje to załamaniem sprzedaży i utratą płynności na rynku.Wszystkie dane sierpniowe pokazują wreszcie to, co uczestnicy rynku czują od dawna – spadek cen. W ośmiu największych rynkach mieszkaniowych Polski, tj. aglomeracji warszawskiej, trójmiejskiej, śląskiej oraz Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi oraz Szczecina średnia cena oferty mieszkań spadła w sierpniu o 2,26% - z 8278 zł/m2 do 8091 zł/m2.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Średnia cena sprzedanych mieszkań
Średnia cena sprzedanych mieszkań
fot. mat. prasowe
Średnia cena mieszkań wchodzących na rynek
Średnia cena mieszkań wchodzących na rynek
Coraz więcej deweloperów wprowadza na rynek racjonalnie wycenione projekty, zwłaszcza z segmentu popularnego. Proces przygotowania projektu jednak trwa, tak więc nowa oferta ciągle jest droższa o 7,4% od cen mieszkań sprzedanych. Jednak, zgodnie z przewidywaniami redNet Consulting sprzed miesiąca, nastąpiło dalsze zbliżanie kupujących i sprzedających, bowiem wówczas ta różnica wynosiła jeszcze 11,2%, a dwa miesiące temu 13,5%.
![Rynek nieruchomości: widać ożywienie [© Eisenhans - Fotolia.com] Rynek nieruchomości: widać ożywienie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Rynek-nieruchomosci-widac-ozywienie-127809-150x100crop.gif)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl