Wirusy i robaki VIII 2008
2008-09-02 13:33
Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, sierpień 2008 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: ESET: lista wirusów VII 2008
Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN). Po upłynięciu drugiego miesiąca analizowania danych zebranych przy użyciu technologii KSN analitycy z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące zmiany wśród najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów.Pierwszy ranking przedstawia szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników.
fot. mat. prasowe
Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, sierpień 2008
W najnowszej odsłonie listy pojawiło się 16 nowości. Wśród nowości interesująca jest grupa sześciu trojanów-downloaderów, które zajmują od 3 do 8 miejsca. Wyróżniają się także programy adware mające postać obiektów Browser Helper Object. Liczebność tych aplikacji jest związana z tym, że Internet Explorer - przeglądarka, dla której zaprojektowano ten adware - cieszy się ogromną popularnością.
Statystyki z ubiegłego miesiąca zawierały cztery klasy szkodliwego i potencjalnie niechcianego oprogramowania (TrojWare, AdWare, VirWare oraz MalWare). W sierpniu pozostały tylko dwie: TrojWare oraz AdWare.
fot. mat. prasowe
Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, sierp
Drugi ranking przedstawia liczby dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów.
Zmiany na drugiej liście są mniej dramatyczne - tylko 7 nowości. Jednak dość duże ruchy nastąpiły w czołówce - lider z ubiegłego miesiąca (Virut.q) spadł aż o 13 miejsc a Fujack.ap całkowicie wyleciał z zestawienia po lipcowym spadku z drugiego miejsca na ostatnie.
Niespodziewany sierpniowy lider okazał się być robakiem, który po raz pierwszy został wykryty w roku 2001. Teoretycznie program ten powinien już dawno wyginąć w ruchu internetowym, jednak tak się nie stało: robak Nimda jest ciągle aktywny i obecny w tych samych plikach, które analitycy z Kaspersky Lab wykrywali w latach 2001-2002.
Pojawienie się trojana DNSChanger.ech na siódmym miejscu jest także warte zauważenia. Oznacza to, że szkodnik ten ciągle modyfikuje własny kod i może istnieć w wielu postaciach na różnych komputerach.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl