Korupcja w Polsce i na świecie 2008
2008-09-23 13:52
Indeks Percepcji Korupcji – Polska © fot. mat. prasowe
W dniu 23 września 2008 r. Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji (w skrócie CPI - Corruption Perception Index). Polska uplasowała się na 58 pozycji wśród krajów objętych badaniem, natomiast na czele rankingu znalazły się ex quo Dania, Nowa Zelandia oraz Szwecja z indeksem CPI wynoszącym 9,3.
Przeczytaj także: Korupcja w Polsce 2008
CPI pokazuje postrzegany poziom korupcji w 180 krajach na świecie (nie należy utożsamiać postrzeganego poziomu korupcji z jej faktycznym poziomem, albowiem rzeczywisty poziom korupcji jest trudny do zmierzenia).Wyniki CPI podawane są w skali od 0 do 10 punktów, przy czym im wyższa wartość indeksu tym poziom korupcji w danym kraju jest postrzegany jako niższy.
fot. mat. prasowe
Indeks Percepcji Korupcji – Polska
Indeks CPI za rok 2008 wynosi dla Polski 4,6, co plasuje Polskę na 58 pozycji wśród krajów objętych badaniem. Z uwagi na zmieniającą się liczbę państw biorących udział w badaniu należy większą wagę przywiązywać do wartości indeksu dla danego państwa niż do pozycji tego państwa w rankingu CPI. Należy podkreślić, iż w porównaniu z rokiem 2007 CPI dla Polski wzrósł o 0,4 (z 4,2 do 4,6), co jest jednym z większych przyrostów wśród krajów europejskich.
Analizując zmiany CPI dla Polski w okresie 2005-2008 TI stwierdza, że zauważalny jest wyraźny trend wzrostowy, co wskazuje, iż postrzegany poziom korupcji w Polsce zmniejsza się. Jednak nadal Polska zajmuje wśród krajów UE jedną z ostatnich pozycji. Na dalszych pozycjach wśród państw UE uplasowały się jedynie Rumunia (3,8) i Bułgaria (3,6). W czołówce państw o niskim poziomie postrzeganej korupcji znajdują się takie państwa jak Dania (9,3), Szwecja (9,3) oraz Finlandia (9,0). Państwa te od wielu lat zajmują najwyższe pozycje zarówno wśród państw UE jak i na świecie. Najniższą wartość indeksu w rankingu CPI na świecie osiągnęły Irak (1,3), Myanmar (1,3) oraz Somalia (1,0).
fot. mat. prasowe
Indeks Percepcji Korupcji 2008 (UE i kraje Europy Zachodniej nie należące do UE)
Przeczytaj także:
Korupcja w Polsce i na świecie 2007
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Transparency Internantional, korupcja, korupcja w Polsce, Indeks Percepcji Korupcji, łapówki, Indeks Postrzegania Korupcji