Europa Środkowa: łącza ADSL przodują
2008-09-28 00:05
Przeczytaj także: Domowa sieć Wi-Fi u 15% Polaków
Czesi biorą komputery, Polacy – telewizory
W badaniu D-Link Technology Trend zadano także pytania dotyczące posiadanych urządzeń elektronicznych. Najbardziej nowoczesnym społeczeństwem w regionie są Czesi. Mają najwięcej komputerów stacjonarnych (53%), odtwarzaczy multimedialnych (42%) notebooków (15%) oraz konsol do gier, które posiada aż 8% społeczeństwa. Natomiast Polska jest rajem dla producentów telewizorów nowej generacji (HD lub HD Ready). Polacy ze wskaźnikiem 11% posiadają blisko 3 razy więcej takich odbiorników niż Czesi (4%) i Węgrzy (3%). Z kolei Węgrzy przodują w dziedzinie utrwalania obrazów – 10% społeczeństwa posiada kamery internetowe/IP. Jest to wskaźnik zdecydowanie wyższy niż w pozostałych krajach regionu.
Im więcej komputerów, tym więcej gier
Posiadanie komputerów oraz konsoli do gier przekłada się bezpośrednio na popularność rozrywki elektronicznej. Według badań D-Link Technology Trend gry komputerowe najbardziej popularne są w Czechach, gdzie na komputerach regularnie gra niemal 1/3 społeczeństwa (28%). Do tej formy spędzania wolnego czasu przyznaje się także niemal co piąty Węgier (18%) oraz co siódmy Polak (14%). Mniej popularne są konsole do gier z których korzysta 5% Czechów, 2% Węgrów i 3% Polaków. W gry sieciowe za pośrednictwem Internetu najczęściej grają Czesi – 4% społeczeństwa, za którymi są Węgrzy – 3% i Polacy – 2%.
Informacje o badaniu
D-Link Technology Trend to cykliczne, kwartalne badanie nastawienia społeczeństwa do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech. Badanie prowadzone jest w oparciu o bezpośrednie wywiady ankieterskie na reprezentatywnej dla danego kraju populacji w wieku 15+.
![Sieci komputerowe u niemal połowy Polaków Sieci komputerowe u niemal połowy Polaków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dostep-do-internetu/Sieci-komputerowe-u-niemal-polowy-Polakow-12843-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl