Czuły dotyk robota
2003-12-02 00:15
© fot. mat. prasowe
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali materiał, który znajdzie zastosowanie jako sztuczna skóra dla robotów.
Przeczytaj także: Samsung dla leniwych
fot. mat. prasowe
Skóra zbudowana jest z umieszczonych na plastikowym podkładzie organicznych tranzystorów powleczonych warstwą gumy. Każdy z tranzystorów ma powierzchnię zaledwie kilku milimetrów kwadratowych. Organiczne tranzystory są wykonane z pentacenu - zbudowanej z węgla i wodoru substancji chemicznej o właściwościach przewodnika. Całość pokryta jest jeszcze metaliczną warstwą przewodzącą i kolejną warstwą ochronną.
Proces rozpoznawania dotyku odbywa się następująco: przy nacisku warstwa gumy ulega odkształceniu i w uciskanym miejscu obniżeniu ulega wartość oporu elektrycznego. Obwód dekodujący, umieszczony w warstwie tranzystorów, lokalizuje miejsce zmian i przesyła dane do systemu sprzężonego ze skórą.
Technologia wciąż nie jest doskonała - w chwili obecnej "przeskanowanie" wszystkich tranzystorów zajmuje sekundę, urządzenie może mieć więc problemy z rozpoznaniem dotyku który trwa krócej. Poprawa parametrów wydaje się jednak kwestią czasu, a wtedy elektroniczna skóra trafi do robotów opiekujących się ludźmi. Chętnych nie zabraknie, w Japonii maszyny do opieki nad dziećmi i ludźmi starszymi cieszą się bowiem ogromnym zainteresowaniem.
Przeczytaj także:
Ulga na robotyzację a definicja robota przemysłowego