Wyniki ubezpieczycieli I-IX 2008
2008-12-20 00:02
Przeczytaj także: Wyniki ubezpieczycieli I-VI 2008
Rynek ubezpieczeniowy w Polsce rozwija się głównie pod wpływem popytu gospodarstw domowych na ubezpieczenia na życie oraz szybko zwiększającej się w minionych latach liczby zarejestrowanych samochodów osobowych. Coraz bardziej zauważalny wpływ na strukturę produktową tego rynku wywiera także wzrost zapotrzebowania ludności na ubezpieczenia finansowe i rozszerzanie przymusowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej na nowe grupy zawodowe. Ubezpieczenia przedsiębiorstw odgrywają nieporównanie mniejszą rolę, zaś ubezpieczenia morskie, lotnicze, transportowe stanowią zaledwie margines rynku, podobnie jak reasekuracja czynna. W tych warunkach potencjał kapitałowy zakładów ubezpieczeń nie jest w pełni wykorzystywany, co pozwala im na zachowanie przyjmowanych do ochrony ryzyk w ubezpieczeniach bezpośrednich na udziale własnym, a tym samym ogranicza kontrakty na usługi reasekuratorów.Rynek, zarówno w segmencie ubezpieczeń na życie jak i pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych jest bardzo skoncentrowany, choć przewaga największych i najstarszych firm powoli maleje pod wpływem konkurencji zakładów przejętych przez zagranicznych inwestorów, bądź założonych w Polsce przez ponadnarodowe koncerny ubezpieczeniowe. Zjawiskiem pozytywnym jest stopniowe upodabnianie się struktury działowej polskiego rynku ubezpieczeń do struktury rynku krajów o długiej tradycji ubezpieczeniowej, a także wypełnianie (w ujęciu zagregowanym) ustawowych wskaźników bezpieczeństwa przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Korzystne jest także pojawianie się nowych produktów ubezpieczeniowych, wzorowanych na standardach światowych, bo choć zainteresowanie nimi nabywców nie jest na razie duże, w przyszłości – w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa i wyższej świadomości ubezpieczeniowej – powinno wzrastać.
Utrzymujące się od wielu lat tendencje rozwoju rynku, jak i wydarzenia z ostatnich miesięcy 2007 r. i pierwszych trzech kwartałów br. miały istotny, choć raczej niekorzystny wpływ na przebiegi ubezpieczeń, a zatem i rentowność działalności ubezpieczeniowej. Za najważniejsze zjawiska, zaobserwowane na rynku ubezpieczeń w ciągu minionego roku można uznać:
- wycofywanie się rozczarowanych klientów z ubezpieczeń na życie połączonych z funduszem inwestycyjnym,
- bardzo wysoki wzrost składki z tradycyjnych polis na życie,
- duże straty w ubezpieczeniach komunikacyjnej OC, częściowo zrekompensowane poprawą wyniku technicznego w innych grupach ubezpieczeń,
- znaczne straty poniesione w operacjach papierami wartościowymi przez ubezpieczycieli w dziale I oraz zbyt niski stan ich środków własnych w relacji do składki na udziale własnym,
- bardzo dobre efekty działalności lokacyjnej zakładów ubezpieczeń nie na życie.
Pełny zakres ubezpieczeń w dziale I utrzymywało dziewięć zakładów, osiem prowadziło ubezpieczenia w czterech grupach (grupa 1 i 5 w kombinacji z dwiema innymi grupami ubezpieczeń na życie). Dziewięć towarzystw oferowało ubezpieczenia w trzech grupach, z tego siedem firm – ubezpieczenia na życie i na życie z funduszem inwestycyjnym w powiązaniu z ubezpieczeniem wypadku i choroby, dwa zakłady wybrały zamiast inwestycyjnych ubezpieczenia rentowe. Cztery zakłady ubezpieczały tylko ryzyka z grup 1 i 5. Dwie należące do zagranicznych akcjonariuszy spółki w dziale I, obok ubezpieczeń bezpośrednich zajmowały się także reasekuracją czynną.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl