Najciekawsze wirusy i robaki VII-XII 2008
2009-01-16 12:25
Przeczytaj także: Wirusy i robaki XII 2008
BatGen.D - hiszpański szef kuchni
Eksperci podają, że ten szkodliwy kod specjalizował się w przyrządzaniu wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania. Zagrożenie było rozpowszechniane za pośrednictwem pliku pod smakowitą nazwą „personalcake.bat”. Jest to narzędzie do tworzenia złośliwego oprogramowania, które, w oczekiwaniu, że sam użytkownik nada mu nazwę, stawiało przed nim takie oto pytanie: „selecciona el nombre del pastel” („wybierz nazwę ciastka”).
Aidreden.A – makabryczny wróżbita
Czy to nie dziwne, że złośliwy kod miałby przepowiadać przyszłość użytkowników? A co by było, gdyby informował ich o zbliżającej się śmierci? Tymczasem, jak podają specjaliści, tak właśnie działał ten kod. Po zainfekowaniu komputera wyświetlał komunikat: „You will dead (sic) next month!” („umrzesz w przyszłym miesiącu”). Okno dialogowe zawierało także opcję „OK" z prośbą o akceptację. I choć trudno w to uwierzyć, wiele osób wybrało tę opcję.
Banker.LLN – prezydent elekt
PandaLabs podaje, że trojan przedostawał się do komputerów w pliku pod nazwą „barackobama.exe” z ikoną w postaci flagi Stanów Zjednoczonych. Jak można się było spodziewać, ten złośliwy kod nie miał nic wspólnego z prezydentem elektem. Był to jedynie kolejny trojan stworzony w celu kradzieży danych bankowych.
Banbra.GDB – brazylijska policja
Gdy do naszych drzwi zapuka policja, zwykle lepiej otworzyć. No, chyba, że chodzi o trojana, który tylko się pod nią podszywa. Banbra.GDB przedostawał się do komputerów w wiadomości e-mail, której nadawcą była rzekomo brazylijska policja - podają eksperci. W treści wiadomości zawarto informację, że komputer nadawcy jest wykorzystywany do nielegalnej działalności, a także zaproszenie do pobrania raportu, który miałby zawierać stosowne dowody. Jednak uruchomienie załącznika skutkowało zainfekowaniem komputera trojanem bankowym.
Spammer.AKE – niebezpieczny przyjaciel
Robak rozprzestrzeniał się w wiadomościach e-mail zawierających przeróżne treści związane z przyjaźnią i miłością. Ale uwaga! PandaLabs przestrzega, że to nie był żaden przyjaciel, skoro po zainfekowaniu naszego komputera wykorzystywał go do rozsyłania spamu.
Przeczytaj także:
Wirusy i robaki w Polsce VII 2009
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wirusy, robaki, trojany, ranking wirusów, szkodliwe programy, najpopularniejsze wirusy