eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2009

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2009

2009-02-20 12:31

PKPP Lewiatan po raz szósty zaprezentowała Czarną Listę Barier. Zniknęło z niej wiele ubiegłorocznych wpisów, np. w obszarze ubezpieczeń społecznych i prawie podatkowym ubyła większość wskazywanych przez ekspertów utrudnień, jednakże sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli chodzi o prawo pracy. Dodatkowo PKPP Lewiatan wskazuje, iż zbyt mało poprawiło się w regulacjach dotyczących procesu inwestycyjnego oraz dużo barier występuje nadal w przepisach branżowych.

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015

PKPP Lewiatan zauważa, że rok 2008 był pierwszym, w którym mogliśmy obserwować i oceniać funkcjonowanie systemu wdrażania funduszy europejskich na lata 2007-2013. Pomimo uruchomienia pierwszych naborów i konkursów 1,5 roku od formalnego rozpoczęcia obecnej perspektywy finansowej, zdaniem PKPP Lewiatan system wciąż jest daleki od doskonałości – dodatkowy czas nie przełożył się na lepsze prawo, procedury czy powszechne stosowanie najlepszych praktyk.

W opinii ekspertów w zbyt małym stopniu wykorzystujemy doświadczenia programów
operacyjnych realizowanych w okresie 2004-2006. Nowe instytucje zarządzające, pośredniczące i organizujące konkursy powielają rozwiązania, które już wówczas były powszechnie krytykowane, i z których, w wielu wypadkach udało nam się zrezygnować.

Ranking PKPP Lewiatan list kryteriów formalnych zatwierdzonych przez Regionalne Komitety Monitorujące z września 2008 r. pokazał jak wiele absurdów biurokratycznych pojawiło się w nowych zasadach. Przedsiębiorcy w zależności od tego w jakim programie ubiegają się o wsparcie, mogą oczekiwać diametralnie różnego podejścia, jakości współpracy i sprawności obsługujących ich urzędników. Według ekspertów instytucje wdrażające programy okresu 2004-2006 są zdecydowanie bardziej elastyczne, otwarte na proste rozwiązania i partnerską współpracę z beneficjentem. Obok dobrych praktyk, które także PKPP Lewiatan wskazuje, występuje jednak zdecydowanie zbyt wiele takich, które eksperci oceniają negatywnie. Najczęściej wiążą się one z brakiem przygotowania instytucjonalnego, niską sprawnością administracji, słabością kadr, upolitycznieniem urzędów.

Pojawiają się także pierwsze efekty długoletnich zaniechań. W 2008 r. dostosowano nasze prawo środowiskowe do dyrektyw unijnych. To jednak nie likwiduje problemu słabej jakości dokumentacji środowiskowej, utrwalanej decyzjami administracyjnymi wydawanymi przez nieprzygotowanych merytorycznie urzędników, które mogły być przesłanką do wycofania unijnego dofinansowania. Dlatego hasła lepszego przygotowania instytucji administrujących wsparciem – merytorycznego, komunikacyjnego, infrastrukturalnego oraz uproszczeń dla wielu programów i działań pozostają, wg PKPP Lewiatan, jak najbardziej aktualne.

Ponadto w swojej liście, PKPP Lewiatan zwraca uwagę na wciąż istniejące bariery podatkowe, bariery wynikające ze stosunków pracy oraz inne bariery utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej, a także bariery z zakresu ochrony środowiska oraz branżowe, z szczególnym naciskiem na sektor energetyczny i zdrowia.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: