eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBezpieczeństwo energetyczne zagrożone?

Bezpieczeństwo energetyczne zagrożone?

2009-02-26 13:43

Głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski jest starzejąca się infrastruktura elektroenergetyczna, gazowa, ciepłownicza i związana z transportem ropy. Bez zmian prawnych ułatwiających ich rozbudowę i modernizację grożą w Polsce przerwy w dostawach energii, gazu, ropy i ciepła.

Przeczytaj także: MG: polityka energetyczna do 2030

Dość pesymistyczne wnioski można wyciągnąć z dokumentu „Raport o wpływie uregulowań prawnych na warunki eksploatacji i rozwoju infrastruktury technicznej liniowej sektora paliwowo – energetycznego decydującej o bezpieczeństwie energetycznym kraju”. Autorzy dokumentu podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne państwa jest uzależnione od bezawaryjnego i pewnego przesyłania oraz dystrybucji mediów energetycznych. Rosnące zapotrzebowanie na energię i paliwa wymaga rozbudowy i modernizacji infrastruktury.

- Niestety istniejące regulacje prawne powodują opóźnienia w przebiegu procesu inwestycyjnego przez co skutkują nieterminową budową nowych obiektów sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Dotychczasowe wysiłki operatorów mające na celu likwidację tych barier nie przyniosły pożądanego skutku - czytamy w raporcie.

Dlatego autorzy mają nadzieję, że treść raportu spowoduje podjęcie szybkich i skutecznych działań legislacyjnych oraz akceptację przez społeczeństwo działań przez nich podejmowanych.

W Raporcie opisany jest szczegółowo stan i potrzeby rozbudowy elektroenergetycznych systemów przesyłowego i dystrybucyjnego, systemów przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego oraz systemu dystrybucji ciepła.

Raport podkreśla, że rosnące zapotrzebowanie na media energetyczne wymaga modernizacji istniejącej sieci i budowy nowych obiektów liniowych. Istniejące bariery prawne oraz nieuregulowane kwestie posadowienia infrastruktury sieciowej na cudzych nieruchomościach powodują olbrzymie trudności w realizacji inwestycji i są powodem postępującego procesu starzenia się majątku sieciowego. Skutkiem tego mamy do czynienia z problemem niewystarczająco rozwiniętej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej paliw i energii elektrycznej. Na dużych obszarach Polski brak jest nawet sieci przesyłu gazu.

W spółkach dystrybucyjnych największy udział w planowanych nakładach inwestycyjnych, często ponad 75 proc., stanowią inwestycje przyłączeniowe i sieciowe związane z przyrostem zapotrzebowania na gaz i energię. Inwestycje te stanowią realizację nałożonego ustawą Prawo energetyczne obowiązku przyłączania odbiorców do sieci dystrybucyjnych oraz zaspokajania zapotrzebowania na gaz i energię.

- Brak realizacji tych inwestycji może zagrażać bezpieczeństwu dostaw paliw i energii z powodu niewystarczających możliwości technicznych zaspokojenia rosnącego w perspektywie najbliższych lat popytu - czytamy w Raporcie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: