Polscy menedżerowie najlepsi w regionie
2009-03-09 00:56
Przeczytaj także: Polscy menedżerowie najlepsi z marketingu
Misja „Progres”
Sylwia Rzemieniewska, Dyrektor Zarządzająca TARGET Poland twierdzi, że wyniki badań dość precyzyjnie wskazują szanse i przeszkody dla rozwoju biznesu w analizowanym regionie. Stawianie na pracę zespołową, odchodzenie od formalizmu i nadmiernej gradacji oraz zachęcanie do podejmowania większej odpowiedzialności, są wskazówkami dla polskich menedżerów, jak skutecznie konkurować ze swoimi zachodnimi kolegami.
Menedżerowie z Europy Środkowo-Wschodniej nie troszczą się o klientów
Brak skupienia na kliencie oraz nieefektywność biznesowa, są jednymi z największych problemów, jakie wiążą się z prowadzeniem interesów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak z drugiej strony lokalni menedżerowie są ambitni, odznaczają się pracowitością i dynamiką a kobiety są lepszymi menedżerami od mężczyzn – to główne wnioski badania. Mimo cech charakterystycznych dla całego regionu, istnieją również znaczące różnice w kulturze zarządzania Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii oraz Słowacji.
„Badanie odkrywa obszary wskazywane przez zagranicznych menedżerów pracujących w analizowanych regionie, jako utrudnienia spowalniające rozwój biznesu” – wyjaśnił Clive Bennett, Partner z firmy headhunterskiej Ad Capita, współautor opisywanego badania i podobnych projektów na terenie Portugalii oraz Irlandii. „Wierzymy, że lokalni menedżerowie analizując wyniki tych badań zmienią niepożądane praktyki, działając w oparciu o swe mocne strony. W tych burzliwych czasach tworzenie przewagi konkurencyjnej w zarządzaniu jest kluczem do sukcesu. Aczkolwiek jednej rzeczy nie można zaprzeczyć - w analizowanym regionie, w przeciągu ostatnich dwudziestu lat, dokonała się nadzwyczajna transformacja” – podsumował.
W ogólnym ujęciu:
- 88%/89% Expatów cieszy praca / życie w krajach EŚW
- 72% obcokrajowców uważa, że środowisko biznesowe jest bardzo aktywne i dynamiczne
- 65% sądzi, że lokalni menedżerowie ciężko pracują
- 65% postrzega kobiety jako lepszych menedżerów
Jeśli chodzi o krytykę, to:
- 81% stwierdziło, że ciężko o dobrych lokalnych menedżerów
- 80% uznało, iż firmy i ich menedżerowie nie są zorientowani na klienta
- 79% uważa, że firmy z reguły nie są dobrze zorganizowane, a ich działania nie są efektywne
- 78%/62% widzi, że biurokracja / korupcja poważnie utrudnia uzyskanie dobrych wyników finansowych w regionie EŚW
Przeczytaj także:
Wypalenie zawodowe częstsze u menedżerów
![Wypalenie zawodowe częstsze u menedżerów [© Scanrail - Fotolia.com] Wypalenie zawodowe częstsze u menedżerów](https://s3.egospodarka.pl/grafika/badanie-kadry-menedzerskiej/Wypalenie-zawodowe-czestsze-u-menedzerow-apURW9.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
menedżerowie, badanie kadry menedżerskiej, badanie kadry zarządzającej, menedżer, badania menadżerów, polscy menedżerowie