Dzienniki telewizyjne II 2009
2009-03-27 00:09
Liczba materiałów w podziale na najbardziej medialne tematy szczegółowe oraz programy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dzienniki telewizyjne I 2009
W lutym dziennikarze najczęściej poruszali tematy związane z przestępstwami i sprawami sądowymi. Dużo miejsca poświęcono tematowi poszukiwań mordercy, który zabił swoją szwagierkę i jej partnera, w odwecie za złożone przez te osoby zeznania w sprawie o gwałt. Emitowano wypowiedzi członków rodziny zamordowanych, sąsiadów, mieszkańców miejscowości, w której doszło do tragedii. W kontekście całej sprawy krytykowano przede wszystkim błędne decyzje prokuratury.Twórcy serwisów informacyjnych często poruszali także tematy związane z rozpoczęciem procesu żołnierzy oskarżonych o ludobójstwo w Nangar Khel. Bardzo popularna w mediach okazała się również sprawa Krzysztofa Olewnika.
fot. mat. prasowe
Liczba materiałów w podziale na najbardziej medialne tematy szczegółowe oraz programy
Z raportu wynika, że tematy polityczne były obecne w badanym okresie stosunkowo często. Reporterzy szczegółowo przyjrzeli się rozmowom między PO i PiS. Dużo miejsca poświęcili kwestiom związanym z komisją śledczą w sprawie wyjaśnienia sprawy Krzysztofa Olewnika (temat ten poruszany był zarówno w kontekście politycznym, jak i legislacyjnym – skuteczności prawa). Dziennikarze zainteresowali się ponadto delegacją Polski na unijny szczyt w Brukseli.
Podobnie jak w poprzednich badanych miesiącach, najbardziej medialną partią okazało się Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawiciele PiS-u najchętniej pokazywali się w „Faktach” oraz „Panoramie”. Natomiast wypowiedzi reprezentantów Platformy Obywatelskiej najczęściej emitowały „Fakty” oraz „Wydarzenia”. Politycy PiS-u najczęściej wypowiadali się w sprawie walki Polski z kryzysem, dziury budżetowej, nowego wizerunku PiS, komisji śledczej ds. Olewnika, komentowali spotkanie Donalda Tuska z Angelą Merkel, a także zabierali głos na temat życia i twórczości Jana Brzechwy. Politycy PO byli aktywni w sprawie prowadzonych rozmów między PO i PiS, osłabionego kursu złotówki. Podobnie jak politycy PiS-u, także reprezentanci PO, często komentowali temat komisji śledczej w sprawie Olewnika.
Luty obfitował także we wpadki na antenie. Najczęściej były to uchybienia językowe i techniczne. Co ciekawe, zmienił się lider w tej kategorii. Okazało się, że największą liczbę pomyłek zaliczyły w lutym „Wiadomości” – 10 błędów. Na drugiej pozycji uplasowały się „Wydarzenia” z liczbą 9 wpadek. „Fakty” popełniły 7, a „Panorama” 6 uchybień. Zdaniem PRESS-SERVICE Monitoring Mediów optymistycznie nastraja wynik „Panoramy”, ponieważ liczba popełnianych przez ten serwis informacyjny pomyłek znacząco spadła.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl