Gospodarka Rosji i Chin w opałach
2009-04-20 12:30
Przeczytaj także: Inwestycje budowlane w Rosji obiecujące
Rosja: słaba dywersyfikacja gospodarkiZ analizy Atradius wynika, że rynek rosyjski ponosi konsekwencje za słabą dywersyfikację gospodarki i uzależnienie jej od sprzedaży surowców naturalnych. W latach dobrej koniunktury gwarantowało to wysokie wpływy budżetowe. W przyszłości, jeśli cena ropy utrzyma się na obecnym poziomie, tamtejszy rząd będzie musiał liczyć się z deficytem w wysokości ok. 4% PKB. Poza wspieranymi przez państwo gigantami tj. Sberbank czy Vneshtorgbank wszystkie rosyjskie instytucje finansowe mają poważne problemy finansowe i stają się coraz bardziej niechętne kredytowaniu działalności swoich klientów. Wielu przedsiębiorców nie ma możliwości odnowienia umów na takich warunkach, by móc terminowo uregulować zobowiązania, co nakręca spiralę opóźnień w płatnościach.
Kryzys coraz mocniej dotyka również konsumentów. Radykalnie spada popyt na dobra luksusowe, podobnie jak dostępność usług kredytowych. Ze względu na deprecjację rubla względem dolara, ceny towarów importowanych rosną. W obliczu spadku światowego popytu oraz cen, nawet niski poziom rubla względem zagranicznych walut nie oznacza większych zysków dla eksporterów.
W najbliższych miesiącach eksperci spodziewają się dalszego spowolnienia w sektorze handlu detalicznego, szczególnie w segmencie dóbr luksusowych. Może to spowodować wzrost częstotliwości występowania zatorów płatniczych, prowadzących do problemów z wypłacalnością. W porównaniu do grudnia 2008 roku, wskaźnik Spodziewanego Częstotliwości Upadłości (EDF – Expected Default Frequency) wzrósł, w styczniu 2009 roku, gwałtownie z poziomu 2.83% do 4.29%. Dla porównania, na początku 2008 roku wskaźnik ten wynosił 0.06%.
„Inwestorzy powinni być świadomi ryzyka jakie podejmują. Należy pilnować, aby umowy podpisywane z rosyjskimi firmami były odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej, aby ewentualne spory rozstrzygane były przez rosyjskie sądy, bądź takie, których orzeczenia są w Rosji respektowane, co umożliwi skuteczną windykację, w sytuacji gdy będzie to niezbędne” – radzi Hanna Kobus, Szef Departamentu Oceny Ryzyka Atradius Polska.
Chiny: ograniczony popyt uderza w nastawioną na eksport gospodarkę
Obecnie poziom wzrostu gospodarczego w Chinach jest najniższy od 7 lat. Na koniec 2007 roku utrzymywał się na poziomie 12%, natomiast w ciągu 2008 roku spadł do 9%. Mimo to nadal jest on jednym z najwyższych na świecie i pozostaje niedoścignionym wynikiem dla wielu gospodarek.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl