eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy menedżerowie mocno zestresowani

Polscy menedżerowie mocno zestresowani

2009-04-25 10:47

Polscy menedżerowie mocno zestresowani

Narodowy wskaźnik stresu w wybranych krajach © fot. mat. prasowe

Z badań firmy Extended DISC wynika, że Polska należy do krajów o najwyższym poziomie stresu. Jest on zdecydowanie wyższy niż wśród menedżerów z Niemiec, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jako naród jesteśmy niepokorni i kłótliwi, a zarazem mocno nastawieni na wyniki, czy jest to powód do stresu?

Przeczytaj także: Stres w pracy coraz większy

Narodowy wskaźnik stresu wykorzystany w badaniu Extended DISC wskazuje na to, jak dalece ludzie odczuwają harmonię, spokój i brak stresu w życiu w różnych krajach. Wskaźnik ten powstaje w oparciu o analizę tysięcy kwestionariuszy wypełnianych przez osoby aktywne zawodowo w danym kraju. Extended DISC prowadzi to badanie od piętnastu lat na świecie, a polska populacja uczestniczy w badaniu od sześciu lat. Wysoki wynik oznacza wysoki poziom stresu. W Polsce wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie 2,18 i jest to poziom dużo wyższy niż odnotowywany wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

fot. mat. prasowe

Narodowy wskaźnik stresu w wybranych krajach

Narodowy wskaźnik stresu w wybranych krajach

„Na podstawie tego wskaźnika możemy przyjąć, iż Polska populacja osób aktywnych zawodowo jest dużo bardziej zestresowana niż populacje innych krajów. Interpretując to zjawisko zwróciłbym uwagę na negatywną korelację tych wyników ze stopniem zamożności społeczeństwa (niski wskaźnik w USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii) i pozytywną korelację z „aspiracjami rozwojowymi” danego narodu (wynik Polski jest najbardziej zbliżony do wyniku Korei). Odrębną grupę stanowią kraje Ameryki Łacińskiej, które mimo nie najwyższej zamożności zachowują ten wskaźnik na bardzo niskim poziomie. Wiązałbym to z uwarunkowaniami kulturowymi np. ze zwyczajowym „mañana” w krajach latynoskich. Nieco powyżej średniej utrzymują się wskaźniki dla krajów skandynawskich, co nasi konsultanci kojarzą z kulturą protestantyzmu – pewnego niezadowolenia ze status quo i dążenia do usprawnień” – twierdzi Romeo Grzębowski z firmy Extended DISC, ekspert programu Talent Club.

Większość Polaków żyje w stresie, szczególnie osoby które piastują wysokie menedżerskie stanowiska. Nadmiar obowiązków w pracy, pośpiech, coraz większy lęk o pracę, to najczęstsze powody naszych zmartwień i przyczyny stresu. Niestety, niewielu menedżerów potrafi sobie ze stresem radzić. Ustalając priorytety i organizując sobie czas, możemy częściowo likwidować uczucie stresu. Warto pamiętać, że stres nie musi być w każdym przypadku szkodliwy, a czasami ma wręcz pozytywne działanie. Niektóre osoby potrafi także zmobilizować do pracy, wyzwala energię i motywację, pozwalającą realizować zadania i pokonywać przeszkody - podsumowują eksperci.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: