Plany inwestycyjne firm a kryzys
2009-06-04 14:16
Przeczytaj także: Plany inwestycyjne firm na 2010 r.
Jakie były przyczyny zmiany planów?
Wśród przyczyn zmian planów inwestycyjnych firmy wskazywały przede wszystkim spadek popytu krajowego (53%), a w dalszej kolejności na problemy ze sfinansowaniem inwestycji wynikające z niskiej płynności finansowej firmy (27%) oraz na trudności z pozyskaniem finansowania zewnętrznego (14%).
Równocześnie jednak utrzymujący się popyt krajowy na towary/usługi wytwarzane przez dane przedsiębiorstwo był podawany jako główna przyczyna utrzymania bądź wręcz rozszerzenia programu inwestycyjnego (30%). Taka sytuacja świadczy o zróżnicowaniu zmian popytu oraz prognoz popytowych na poszczególnych rynkach produktowych i usługowych.
I tak najsilniej (pierwsza przyczyna ograniczenia planów inwestycyjnych) odczuwają spadek popytu krajowego firmy produkujące dobra inwestycyjne (81%), firmy budowlane (71%) oraz handel hurtowy i detaliczny (70%). Z kolei wyjątkowym sektorem nieuskarżającym się w ogóle na spadek popytu - jest edukacja (0%).
Utrzymujący się lub wzrastający popyt krajowy jako podstawowy powód utrzymania lub rozszerzenia planów inwestycyjnych podawały przede wszystkim firmy z branż produkujących trwałe dobra konsumpcyjne (41%), produkty spożywcze (36%) oraz szybko zbywalne produkty niespożywcze (34%).
Innymi powodami utrzymania planów inwestycyjnych są potrzeby własne przedsiębiorstwa (23%) oraz konieczność kontynuowania wcześniej rozpoczętych inwestycji, których przerwanie byłoby zbyt kosztowne (21%).
Jakie będą obszary inwestowania?
fot. mat. prasowe
Najwięcej inwestycji w latach 2009 – 2010 dotyczyć będzie...
Najwięcej inwestycji w latach 2009 – 2010 dotyczyć będzie...
Ujęcie w strategiach inwestycyjnych przede wszystkim planów modernizacji i rozwoju produkcji jest zgodne z oceną głównych czynników budowy przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Zgodnie z opinią osób biorących udział w badaniu, inwestycjami, które należy podjąć, aby zapewnić przedsiębiorstwu dobrą pozycję konkurencyjną są: modernizacja bądź rozwój produkcji (36%), rozbudowa infrastruktury budowlanej firmy (25%) oraz szkolenia pracowników (15%). Istotnie częściej inwestycje z zakresu modernizacji i rozwoju produkcji interesują przedsiębiorstwa w których w zakres działalności wchodzi eksport (63%), z branży spożywczej (61%) oraz produkującej trwałe dobra konsumpcyjne (61%), a więc przedsiębiorstwa działające na bardziej konkurencyjnych i wymagających rynkach. Z kolei inwestycjami w rozbudowę bądź modernizacje budynków zainteresowane są przede wszystkim podmioty zajmujące się nieruchomościami, wynajmem i prowadzące usługi związane z obsługą działalności gospodarczej (55%). Istotnie rzadziej inwestycje w nowe technologie interesują firmy w całości finansowane w funduszy własnych (7%).
![Klimat inwestycyjny w Polsce 2008 [© Scanrail - Fotolia.com] Klimat inwestycyjny w Polsce 2008](https://s3.egospodarka.pl/grafika/klimat-inwestycyjny/Klimat-inwestycyjny-w-Polsce-2008-apURW9.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl