Pogarsza się ocena polskiej gospodarki
2009-06-20 00:10
Mimo że polska gospodarka należała w ostatnich miesiącach do najzdrowszych ze wszystkich krajów Wschodzącej Europy, globalny kryzys gospodarczy silnie dał się jej we znaki. Luka w finansowaniu zewnętrznym uległa pogłębieniu i w dużej mierze była pokrywana przez likwidację rezerw walutowych, które od połowy 2008 r. do końca pierwszego kwartału 2009 stopniały o 28% - wynika z raportu analityków Euler Hermes.
Przeczytaj także: Gorsza ocena Polski
Euler Hermes podaje, iż struktura gospodarcza Polski w dużej mierze odpowiada strukturze gospodarczej krajów rozwiniętych. Usługi odpowiadają za ok. 64% PKB, przemysł (wraz z budownictwem) – 32% PKB, natomiast rolnictwo – 4% PKB. Struktura eksportu kształtuje się korzystnie pod względem zróżnicowania według sektorów, jednak jej słabą stroną jest niewielkie zróżnicowanie regionalne – znaczna część eksportu trafia do krajów Europy Zachodniej. Zważywszy, że stosunek eksportu do PKB znajduje się na poziomie 40%, polska gospodarka jest mniej otwarta niż gospodarki innych krajów regionu, a co za tym idzie dotychczas słabiej odczuła negatywne skutki światowej recesji, rozprzestrzeniającej się za pośrednictwem powiązań handlowych.fot. mat. prasowe
Z raportu wynika, że obecnie najwyższe ryzyko upadłości w Polsce wykazują firmy działające w branży budowlanej, nieruchomości, samochodowej (zwłaszcza dostawców podzespołów), meblarskiej, metalurgicznej, chemicznej i tworzyw sztucznych.
Ryzyko związane ze wzrostem gospodarczym
Roczny realny wzrost PKB wynosił w okresie od 2006 r. do połowy 2008 r. ponad 6% dzięki inwestycjom w aktywa trwałe, eksportowi i konsumpcji prywatnej. W obliczu nasilającego się globalnego spowolnienia gospodarczego wzrost PKB spadł do poziomu 4,8% r/r w 3. kwartale i do 2,9% w 4. kwartale, obniżając roczny wynik z 2008 r. do poziomu 4,8%. W 2009 r. globalna recesja doprowadzi do dalszego osłabienia eksportu, inwestycji i konsumpcji w związku z rosnącym bezrobociem i zamrożeniem płac. W tym roku analitycy spodziewają się wzrostu na poziomie jedynie 0,5%, z ryzykiem dalszego, znacznego spadku. Wraz ze słabnącą gospodarką wzrośnie liczba upadłości.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Nieporozumienia wokół podniesienia ratingu Polski
![Nieporozumienia wokół podniesienia ratingu Polski [© tomertu - Fotolia.com] Nieporozumienia wokół podniesienia ratingu Polski](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Standard-Poor-s/Nieporozumienia-wokol-podniesienia-ratingu-Polski-211580-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ocena polskiej gospodarki, ocena gospodarki, gospodarka polska, rating Polski, ocena Polski, rating