Koniunktura przemysłowa VII 2009
2009-07-25 00:15
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2009
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w lipcu nieco mniej pesymistyczne niż w czerwcu, chociaż gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Przedsiębiorcy sygnalizują mniejsze niż w ubiegłym miesiącu ograniczenia portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa jest również oceniana mniej pesymistycznie. Przewidywane na najbliższe miesiące ograniczenie portfela zamówień powoduje, że prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw utrzymują się na poziomie ujemnym i są zbliżone do prognoz formułowanych w czerwcu.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w czerwcu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorcy sygnalizują ograniczenia zarówno bieżącej jak i przyszłej sprzedaży na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Utrzymują się negatywne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej jednostek.
W lipcu oceny koniunktury w badanych sekcjach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, zbliżone do przedstawianych przed miesiącem, choć gorsze od formułowanych w lipcu czterech ostatnich lat, zgłaszają przedsiębiorcy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najgorzej oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (bardziej pesymistycznie niż w czerwcu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat) oraz z sekcji transport i gospodarka magazynowa (nieco mniej negatywnie niż w czerwcu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich lat).
1. Przetwórstwo przemysłowe
W lipcu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, podobnie jak w czerwcu (minus 4 w lipcu wobec minus 5 w czerwcu br.). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 22% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega
zmianie.
Oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zagranicznego portfela zamówień. Spadek krajowego portfela zamówień jest szybszy niż w czerwcu. Bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych nadal kształtują się na poziomie uznawanym za nadmierny. Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych zmniejszają się w niewielkim stopniu. Prognozy portfela zamówień wskazują na możliwość jego nieco szybszego wzrostu niż przewidywano w czerwcu. Powoduje to, że w najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać dalszego, niewielkiego wzrostu produkcji. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być nadal niezadowalająca. Zmniejsza się nieco skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą ulec nieznacznemu obniżeniu.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Negatywne oceny klimatu koniunktury zgłaszane są przez przedsiębiorstwa małe i średnie, podczas gdy w jednostkach dużych sygnalizowany jest ostrożny optymizm.
Najbardziej pesymistyczne oceny bieżącej i przyszłej sytuacji są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Odnotowują one największe ograniczenie portfela zamówień i produkcji, najtrudniejsza jest też w tej grupie sytuacja finansowa.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl