eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZnaczny rozwój sieci botnet w II kw. 2009

Znaczny rozwój sieci botnet w II kw. 2009

2009-08-02 13:04

Przeczytaj także: Panda: złośliwe oprogramowanie 2008


Wzrost liczebności botnetów w Korei Południowej jest poważny, ale odpowiada za jedyne 4% nowo zainfekowanych w ten sposób komputerów na świecie. Na czele listy znajdują się Stany Zjednoczone, w których powstało 15% nowych botów.

Rozszerzanie się botnetów jest głównym powodem rosnącej ilości spamu, który stanowi obecnie 92% poczty elektronicznej. Ilość spamu o 20% przekroczyła dotychczasowy rekord i rośnie każdego miesiąca o ok. 33%. Oznacza to, że liczba wiadomości e-mail typu spam zwiększa się codziennie o ponad 117 miliardów.

Cyberprzestępczość jako usługa

Liczba komputerów w botnetach wciąż rośnie, dlatego twórcy szkodliwego oprogramowania zaczęli oferować swoje aplikacje jako usługi dla kontrolujących je osób. Poprzez wymianę lub sprzedaż zasobów cyberprzestępcy błyskawicznie rozprowadzają nowy szkodliwy kod w szerokim gronie odbiorców. Programy takie jak Zeus — łatwe w użyciu narzędzie do tworzenia koni trojańskich — sprawiają, że opracowywanie i rozpowszechnianie szkodliwego oprogramowania staje się coraz prostsze.

Cyberprzestępcy atakują serwis Twitter i portale społecznościowe

Z raportu wynika, iż wzrost popularności serwisu Twitter spowodował, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy stał się on nowym celem dla cyberprzestępców. Szkodliwe oprogramowanie, takie jak „robak” Mikeey i nowe wersje konia trojańskiego Koobface, atakują użytkowników poprzez wpisy w serwisie (tzw. tweety) i skrócone adresy URL. Powstaje coraz więcej kont przeznaczonych do rozsyłania spamu. Cyberprzestępcy wielokrotnie atakowali też konta administratorów, dzięki czemu uzyskali dostęp do prywatnych kont znanych ludzi i polityków, takich jak Britney Spears czy Barack Obama, a także opublikowali w Internecie poufne dokumenty wewnętrzne serwisu na temat jego strategii i finansów.

Istotne cele ataków stanowią w dalszym ciągu portale Facebook i MySpace. W maju wiadomości spam rozsyłane w portalach społecznościowych skierowały użytkowników do 4300 nowych plików zainfekowanych „robakiem” Koobface.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: