Drastycznie wzrasta ilość rogueware
2009-08-12 01:26
Przeczytaj także: Fałszywe antywirusy i aplikacje rogueware
Ilość rogueware wzrasta nieubłaganie
fot. mat. prasowe
Przewidywany wzrost zagrożeń typu Rogueware
Główną przyczyną tworzenia tak ogromnej ilość odmian fałszywych programów antywirusowych jest próba uniknięcia wykrycia przez legalne aplikacje ochronne. Użycie analizy behawioralnej, która działa w przypadku robaków i trojanów, ma ograniczone zastosowanie w walce z tym rodzajem złośliwego oprogramowania. Dzieje się tak dlatego, iż same programy nie mają szkodliwego wpływu na komputer. Pokazują one jedynie fałszywe informacje. Jednak PandaLabs zidentyfikowała także wiele zaawansowanych odmian tego typu złośliwych programów, które wykazują typowe cechy trojanów oraz rootkitów, aby zwieść technologie wykrywania wirusów.
Jak działa biznes rogueware
Raport opisuje, w jaki sposób działa biznes rogueware. Podobnie jak w tradycyjnym biznesie, także w tym modelu można wyróżnić producentów-twórców programów i ich dystrybutorów. Producenci są odpowiedzialni za tworzenie aplikacji rogueware, platform dystrybucyjnych, bramek płatności i innych administracyjnych serwisów. Łącznicy są odpowiedzialni za dystrybucję fałszywego oprogramowania wśród jak największej ilości osób w możliwie najkrótszym czasie.
Badania PandaLabs ujawniają, że dystrybutorzy to głównie mieszkańcy Europy Wschodniej, zwerbowani na podziemnych forach hakerów. Płaci się im za każdą zainstalowaną aplikację złośliwą i otrzymują ponadto 50-90% prowizję za każdą zakupioną przez internautę pełną wersję „antywirusa”. Raport opracowany przez PandaLabs zawiera sprawozdanie finansowe i zdjęcia z imprez organizowanych przez przywódców podziemnych organizacji. Jak się okazuje nie różnią się one od imprez firm komercyjnych, organizowanych dla handlowców.
Przeczytaj także:
Oszustwa internetowe - tendencje w 2011
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rogueware, oszustwa internetowe, ataki internetowe, przestępstwa internetowe, złośliwe programy, fałszywe antywirusy