Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2009
2009-08-20 13:38
Średnie ceny mieszkań © fot. mat. prasowe
Tegoroczne lato jawi to okres wyjątkowej stabilności cen na rynku mieszkaniowym. Wg serwisu Oferty.net zmiany stawek ofertowych w lipcu były minimalne - w 12 na 18 badanych miast nie przekroczyły 1%. O nieco ponad 1% wyższe były lipcowe średnie ceny mieszkań w Gdańsku (1,2%) i Kielcach (1,6). O ponad 1% potaniały mieszkania w Lublinie (1,1%), Katowicach (1,3%) i Białymstoku (2,1%) - wynika z raportu Oferty.net i Open Finance.
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - lipiec 2009
fot. mat. prasowe
Średnie ceny mieszkań
Na początek dobra wiadomość: po wynikach banków za II kwartał można stwierdzić, że znacząco poprawiły się ich wskaźniki wypłacalności. Ponadto spadek kursów walutowych w ostatnich miesiącach spowodował poprawę płynności sektora bankowego (uwolnione zostały pieniądze zamrożone do tej pory na depozytach zabezpieczających walutowe linie kredytowe), szacowaną przez Open Finance nawet na 30 mld PLN od rekordowych poziomów (z lutego 2009) kursów franka i euro.
Raport podaje, że banki nadal będą jednak ostrożnie podchodziły do kwestii udzielania nowych kredytów hipotecznych, ponieważ mogą obawiać się pogorszenia portfela kredytowego. Jednak poprawa ich bieżącej sytuacji zaowocuje już teraz - oferta banków nie powinna ulegać dalszemu pogorszeniu. W perspektywie kilku miesięcy może zacząć się nieznacznie poprawiać, czego dobrym omenem jest nowa propozycja Allianz Banku, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne, oferując kredyt na 105 proc. wartości nieruchomości (czego nie ma w ofercie żadnego innego banku) oraz kredyty na 50 lat.
Już obecnie widoczne są spore rozbieżności w ofercie kredytowej banków, które zdecydowanie przychylniej traktują klientów, uznawanych za bezpiecznych. A więc posiadających wkład własny i wysokie dochody. Dodatkowo mogą oni zbić marżę na kredycie korzystając z innych produktów banku (w Polbanku można w ten sposób zbić marżę nawet o 1 pkt proc.).
Klienci, których uznaje się za ryzykownych - nie posiadających wkładu własnego, ani innego atrakcyjnego zabezpieczenia (np. lokat bankowych) płacą za kredyty znacząco więcej. Różnice w racie kredytów płaconych przez bezpiecznych i ryzykownych klientów mogą sięgać od ponad 10 proc. (w przypadku kredytów złotowych) do nawet 20 proc. (gdy mowa o frankach szwajcarskich).
Warto odnotować też, że nadal nieliczna grupa banków jest skłonna udzielać kredytów w walutach obcych i przez ostatni miesiąc nie zaszły na tym polu żadne zmiany.
fot. mat. prasowe
Jak zmienią się raty kredytów hipotecznych
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny mieszkań, kredyty mieszkaniowe, kredyty walutowe, kredyty we frankach szwajcarskich