Koniunktura przemysłowa VIII 2009
2009-08-25 11:23
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2009
Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie. Wpływają na to optymistyczne przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji. Bieżące oceny są mniej korzystne niż w lipcu. Przedsiębiorcy nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, mimo to nieco zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Przewidywania sytuacji finansowej wskazują na możliwość jej nieznacznej poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia będą mniejsze od przewidywanych w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w stopniu zbliżonym do przewidywań z lipca.
Producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oceniają koniunkturę negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień oceniany jest mniej pesymistycznie niż w lipcu. Produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w lipcu. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Utrzymują się trudności zarówno w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych jak i opóźnienia w ściąganiu należności. Prognozy w tym zakresie są nadal negatywne i zbliżone do formułowanych w lipcu. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia mniejsze niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych może być zbliżony do prognozowanego w lipcu.
W sierpniu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, choć lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są nadal negatywne, ale lepsze niż w lipcu. Prognozy wskazują na możliwość utrzymania dotychczasowego portfela zamówień, przyszła produkcja może być nieznacznie zwiększona. Zapasy wyrobów gotowych nadal pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Możliwość terminowego ściągania należności jest oceniana bardziej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Planowane ograniczanie zatrudnienia może być nieco mniej znaczące niż prognozowano w lipcu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują obniżanie cen wyrobów tekstylnych, choć w skali mniejszej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.
Producenci metali oceniają koniunkturę nadal negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w lipcu. Wpływają na to mniejsze niż przed miesiącem ograniczenia bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są korzystne i wskazują na możliwość niewielkiego wzrostu w tym zakresie. Zmniejsza się poziom zapasów wyrobów gotowych, jednak jest on nadal uznawany za nadmierny. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, choć ich oceny są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca i przewidywana sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nadal negatywnie, jednak nieco lepiej niż w lipcu. Przedsiębiorcy tego działu planują dalsze redukcje zatrudnienia. Możliwy jest spadek cen metali, choć mniej znaczący niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.
2. Budownictwo
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (w lipcu minus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22% (w lipcu odpowiednio 17% i 24%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfel zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne, zbliżone do formułowanych w lipcu. Spośród badanych przedsiębiorstw 17% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być nieco mniejszy niż przewidywano w lipcu.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl