Tydzień 10/2004 (01-07.03.2004)
2004-03-08 23:01
- Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), zakładającą przekazanie nadzoru nad funduszem z resortu rolnictwa do resortu gospodarki. Ustawa Określa zasady ubezpieczenia w KRUS i podejmuje próbę wyeliminowania nadużyć w tym systemie. Zmniejsza też wielkość rady KRUS z 50 do 25 osób, powołanych na 3 lata i ujednolica system wypłacania odszkodowań w KRUS i w ZUS.
- Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jej celem było dostosowanie obowiązujących w Polsce przepisów do unijnych reguł. Zawarte są w niej zapisy antypirackie dotyczące kontroli produkcji płyt CD i DVD.
- Stopa bezrobocia w styczniu i lutym wyniosła 20,6%, a według rządowych prognoz spadnie w marcu do 20,4%.
- W ubiegłym roku eksport miał wartość 52mld USD (liczony według dokumentów celnych). Oznacza to, że w przeliczeniu na mieszkańca Polski było to zaledwie 1360 USD. To pięć razy mniej niż eksport w Niemczech i dwa razy mniej niż w Hiszpanii.
- Huta Stalowa Wola poinformowała o planowanym zwolnieniu prawie 600 osób.
- Zakończono proces sprzedaży konsorcjum Polskie Huty Stali i podpisano ostateczna umowę. Inwestorem strategicznym został brytyjsko-hinduski LNM - drugi koncern stalowy na świecie.
- Pierwsze polskie kontrakty w Iraku. Nasze firmy zbudują osiedle domów w odległości 50 km na południe od Bagdadu. Wartość zawartych kontraktów - ok. 40 mln USD.
- Koncern Hyundai nie wybrał Polski na miejsce swojej europejskiej inwestycji, ponieważ koszty pracy są u nas za wysokie, nieprzygotowana infrastruktura oraz zbyt duża aktywność związków zawodowych (pismo o takiej treści otrzymała Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych)
- W lutym LNM została uznana za zwycięzcę w konkursie na przejęcie majątku Huty Częstochowa, mimo że komisja przetargowa uznała za najlepszą ofertę ukraińskiej korporacji Związek Przemysłowy Donbasu. Teraz ZPD przedstawił poprawioną ofertę.
- Trwa napięcie pomiędzy polskim MSP, a Ukrainą o wyeliminowanie z prywatyzacji Huty Częstochowa ZPD z Donbasu. Trwają intensywne konsultacji na linii ministerstw, a nawet premierów i prezydentów. Polsko-ukraiński konflikt w sprawie Huty Częstochowa może stać się powodem albo tylko pretekstem dla Kijowa, by przyjąć rosyjski plan wykorzystania rurociągu Odessa-Brody.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PARTNERSTWO PUBLICZNO-PRYWATNE W POLSKIM WYDANIU
Partnerstwo Publiczno-Prywatne to nowe prawne ramy dla organizacji współpracy prywatnych firm z sektorem publicznym (np. samorządów). Polega na tym, że sektor prywatny uczestnicząc w finansowaniu i realizacji jakiegoś przedsięwzięcia gospodarczego bierze na siebie część ryzyka związanego z realizacją, a równocześnie gwarantuje sobie możliwość czerpania korzyści przy eksploatacji np. zrealizowanej w wyniku PPP inwestycji. Teraz w Polsce trwają intensywne prace, by jak najszybciej przygotować nowa ustawę i przeprowadzić ją przez parlament, by ta nowa ustawa precyzując prawne formuły tej koncepcji, miała szanse wejść w życie i nie stworzyła warunków dla nowego obszaru korupcyjnych zachowań.
Ta nowa prawna forma finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce, nie jest pomysłem nowym w Europie i w świecie. Stosują ją szeroko Brytyjczycy i oni w Europie mają w tym zakresie największe doświadczenia. Według opinii analityków jest to dobry pomysł, który może wspomóc realizację inwestycji dofinansowywanych z funduszy unijnych. Dzięki PPP w ostatniej dekadzie w Wielkiej Brytanii zrealizowano 600 projektów o wartości 50mld euro. Brytyjskie doświadczenia w tym zakresie wskazują, że najlepsze wyniki można uzyskać praktycznie w każdej dziedzinie życia publicznego: w tym przy budowie szpitali, lotnisk czy też oczyszczalni ścieków.
PPP jest rozwiązaniem często stosowanym w państwach Unii Europejskiej. Tego typu inicjatywy wspiera Europejski Bank Inwestycyjny, który od 1990 roku uczestniczył w dofinansowaniu blisko stu takich przedsięwzięć na ogólną sumę ponad 15mld euro. To dobra inicjatywa. Warto obserwować jej dalsze losy.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy