Nawigacja satelitarna ma potencjał
2009-10-01 10:38
Przeczytaj także: Nawigacja satelitarna GPS - co jest ważne?
System GPS stanowi bardzo istotny element amerykańskich sił zbrojnych operujących na całym globie. Departament Obrony nie może dopuścić, aby możliwości systemu nie były dostępne. Trudno więc uwierzyć w ostatnio rozpowszechniane informacje, że system GPS może przestać działać.Jednocześnie ze względu na rozwój systemów o podobnej, choć jak dotąd mniejszej funkcjonalności, Stany Zjednoczone nie mogą sobie pozwolić na ograniczenie dostępności czy funkcjonalności własnego systemu. Amerykańskie firmy opracowujące odbiorniki korzystają z popularności GPS, sprzedając swoje produkty na całym świecie.
„System GPS stał się w przeciągu ostatnich 8 lat niemalże integralną częścią infrastruktury teleinformatycznej, na której opiera się globalna gospodarka oraz bezpieczeństwo transportu na całym świecie. Dopuszczenie do choćby częściowego jej załamania uderzałoby zarówno w interesy ekonomiczne, jak i wizerunek USA.” - twierdzi Jakub Ryzenko, wiceprezes Stowarzyszenia „Klaster technologii kosmicznych”.
Dominacja GPS
Obecnie na orbicie znajduje się 31 satelitów GPS. Do prawidłowej pracy systemu potrzebnych jest 24. Prawdopodobieństwo ograniczenia liczebności konstelacji poniżej 24 jest znikome, zwłaszcza, że obecnie wykorzystywane satelity okazują się dużo sprawniejsze i „żyją” zdecydowanie dłużej, niż zakładali projektanci. Warto zauważyć, że obecnie dostępne parametry systemu są dużo lepsze niż wymagają tego typowe nawigacje samochodowe.
"Siły powietrzne USA regularnie wynoszą na orbitę kolejne satelity. Obecnie planują wyniesienie ostatniego satelity starszego typu (GPS IIR), a w końcu roku rozpoczną wynoszenie 12 satelitów nowego typu (GPS IIF). Tak więc za 3 lata na orbicie będzie nowych 13 satelitów, które dziś jeszcze nie opuściły Ziemi. Trwają także prace nad nową generacją satelitów (GPS IIIA).” - dodaje Jakub Ryzenko
Na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego stulecia myśl techniczna doprowadziła do stworzenia satelitarnego systemu wyznaczania pozycji. Jest to doskonałe rozwiązanie problemu lokalizacji oraz orientacji przestrzennej obiektów. Dokładna znajomość położenia obiektów w powiązaniu z informacjami o otoczeniu oraz bardzo precyzyjne pomiary czasu stają się niezbędne nie tylko we wszystkich dziedzinach transportu, lecz także w bezpieczeństwie i zarządzaniu kryzysowym, ratownictwie, sektorze energetycznym, bankowości i ubezpieczeniach, rybołówstwie, rolnictwie, ochronie środowiska oraz szeroko pojętej nawigacji osobistej.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl