Inflacja IX 2009
2009-10-15 12:34
Przeczytaj także: Inflacja VIII 2009
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,2%. W niewielkiej skali podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym podwyższono opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,2%). Nastąpiło zahamowanie utrzymującego się od początku br. wzrostu opłat za zaopatrywanie w wodę i wywóz nieczystości (śmieci), które we wrześniu pozostały na poziomie zanotowanym przed miesiącem. W nieznacznym stopniu podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,3%. Wprowadzanie nowych taryf spowodowało, że opłaty za energię cieplną były wyższe o 0,8%. Więcej płacono za opał (o 0,4%). We wrześniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Więcej niż w sierpniu br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,5%). Wyższe były ceny usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,3%). Nieznacznie potaniały meble i elementy meblarskie (o 0,1%).
Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono we wrześniu br. o 0,3%. Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,6%) i lekarskie (o 0,4%). Wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych (o 0,2%).
Ceny w zakresie transportu obniżały się drugi miesiąc z kolei i były niższe niż w ub. miesiącu o 0,8%. Z uwagi na spadek cen hurtowych, odnotowano dalszą obniżkę cen paliw do prywatnych środków transportu (o 1,3%). Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,2% niższych niż w sierpniu br.
Opłaty związane z łącznością utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu br. Potaniał sprzęt telekomunikacyjny (o 0,7%).
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się o 0,5%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,0%), w tym za granicą – o 3,6%, a w kraju – o 2,9%. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 1,0%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 1,4%) oraz za bilety do kin, teatrów i na koncerty (o 1,0%).
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji podwyższono o 1,1%.
We wrześniu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3%). Opłaty za wyżywienie w stołówkach podniesiono o 1,6%.
Spośród innych towarów i usług, we wrześniu br. podwyższono opłaty związane z opieką społeczną (o 1,0%), w tym opłaty za żłobek – o 1,4%. Podrożały środki do higieny osobistej (o 0,3%), a także wyroby kosmetyczne i perfumeryjne oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (po 0,2%). Odnotowano nieznaczny spadek cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,1%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl