UE i polskie banki
2004-04-23 12:32
Przeczytaj także: Trendy w polskiej bankowości
Podobnie wygląda sytuacja u naszych bezpośrednich sąsiadów: Czechów i Węgrów, gdzie udział kredytów detalicznych stanowi odpowiednio: 9% i 7% PKB, a korporacyjnych 24% i 23%.Głównym motorem wzrostu polskich banków w zjednoczonej Europie będzie wzrost akcji kredytowej i poprawa zarządzania ryzykiem kredytowym.
W ostatnich latach różnice w marżach odsetkowych pomiędzy bankami w UE a Polską spadły z poziomu 3,6% w 1997 r. do 0,9% w 2003 r. Jakkolwiek marże odsetkowe banków w Polsce zbliżają się stopniowo do poziomu unijnego, przychody z prowizji i opłat bankowych znacznie odbiegają od unijnych standardów.
Wynik z prowizji bankowej do wyniku na działalności bankowej w najlepszych bankach w Unii Europejskiej (tzw. best practice) sięga 50%, gdy tymczasem w polskich bankach kształtuje się na poziomie od 15% dla Banku Millenium do 29% dla ING BSK.
Według analiz Roland Berger Strategy Consultants na konkurencyjność i zyskowność polskich banków po wejściu Polski do Unii Europejskiej ogromny wpływ będzie miało umiejętne zarządzanie ryzykiem kredytowym. W Unii Europejskiej udział kredytów zagrożonych jest na poziomie 5%, gdy tymczasem w Polsce średnio aż 22%. W Czechach i na Węgrzech jest to odpowiednio 15% i 5%.
Jakkolwiek polskie banki już inwestują w poprawę procesów zarządzania i kontroli ryzyka kredytowego, niezbędne jest ich dalsze doskonalenie. Z doświadczeń Roland Berger Strategy Consultants wynika, że banki UE w celu osiągnięcia optymalizacji zarządzania ryzykiem kredytowym skupiają się na czterech głównych obszarach. Są to: strategia ryzyka kredytowego, organizacja kredytowa, procesy kredytowe i windykacja.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl