Wychowanie dzieci w Polsce 2008
2009-11-26 11:40
Udział dzieci i młodzieży do 18 lat w liczbie ludności ogółem (%) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Australia najlepsza na wychowanie dzieci
Liczebność i struktura demograficznaRoczniki uczęszczania do szkoły podstawowej (7-12 lat) liczyły 2340,2 tys. i stanowiły 31,8% ogółu zbiorowości dzieci, młodzież podlegająca nauce w gimnazjach (w wieku 13-15 lat) tworzyła zbiorowość 1383,1 tys. osób tj. 18,8%, a pozostała licząca nieco ponad 1 mln grupa 16-17- latków ( która w systemie oświaty objęta jest kształceniem na poziomie ponadgimnazjalnym) to 14,1% populacji w wieku do 18 lat. Wielkość i udział dzieci i młodzieży w strukturze ludności Polski ulegał istotnym zmianom w okresie ostatniego dwudziestolecia.
fot. mat. prasowe
Udział dzieci i młodzieży do 18 lat w liczbie ludności ogółem (%)
Również przewidywania dotyczące przyszłości demograficznej nie są optymistyczne. Zgodnie z założeniami prognozy ludności na lata 2008-2035 liczba dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat zmniejszy się do 5632 tys. tj. o 1856 tys. dzieci w porównaniu z bazowym 2007 r., a jej udział w populacji kraju obniży z 19,6% do 15,6% w rozważanym okresie prognostycznym. Przewidywane zmiany będą miały niekorzystny wpływ na wielkość następnych pokoleń, a w szczególności na liczebność przyszłych zasobów pracy.
W krótkim i średnim horyzoncie czasowym nie jest możliwe odwrócenie tendencji demograficznych. Możliwe są natomiast działania skierowane na wzmocnienie pozycji rodziny i inwestowanie w zdrowie oraz wychowanie i edukację dzieci i młodzieży, co będzie skutkować podwyższeniem jakości kolejnych generacji, a w długim okresie może również pozytywnie wpłynąć (przy wsparciu innych mechanizmów polityki społecznej) – na przyrost demograficzny.
Rodziny, rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze
Najlepsze dla dziecka środowisko wychowawcze tworzy rodzina. Zgodnie z wynikami ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w 2002 r., który stanowi podstawowe źródło informacji o gospodarstwach domowych i rodzinach, w Polsce żyło 8 mln rodzin z dziećmi do lat 24 na utrzymaniu. Wśród nich większość miała 1-2 dzieci (6,6 mln), a odsetek rodzin z 3 lub większą liczbą dzieci wynosił 17,2%. W rodzinach tych wychowywało się 10,8 mln dzieci i młodzieży do lat 24 pozostających na utrzymaniu, w tym 8,5 mln dzieci do lat 18. W rodzinach niepełnych (składających się z jednego z rodziców z dzieckiem/dziećmi) żyło 1,3 mln dzieci, które nie ukończyły 18 lat.
Jedną z istotnych przyczyn powstawania rodzin niepełnych jest rozpad małżeństwa rodziców. W 2008 r. 57,3 tys. dzieci zostało dotkniętych rozwodem rodziców. W większości orzeczeń dotyczących małżeństw posiadających małoletnie dzieci opiekę nad dzieckiem powierzono matce (56,3% spraw) lub obojgu rodzicom razem (37,8%); w 4% orzeczonych rozwodów władzę rodzicielską powierzono ojcu, a w 334 przypadkach decyzją sądu dziecko zostało powierzone rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej.
Z różnych przyczyn (nie wypełnianie przez rodziców biologicznych funkcji opiekuńczo-wychowawczych, sieroctwo) część dzieci żyje w rodzinach zastępczych lub instytucjonalnych formach opieki, jakimi są domy dziecka i inne całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze. W 2008 r. (według stanu na 31 XII) w rodzinach zastępczych przebywało 53,4 tys. dzieci do lat 18. W domach dziecka (placówkach rodzinnych i socjalizacyjnych) wychowywało się 16,9 tys. dzieci, a w pozostałych instytucjach – 2,3 tys. Placówki opiekuńczo-wychowawcze zapewniały opiekę wychowankom do 18-tych urodzin lub do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęli naukę przed osiągnięciem pełnoletności. Ogółem z różnych form opieki poza rodziną biologiczną tj. w rodzinach zastępczych lub instytucjach - korzystało 72,6 tys. wychowanków.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl