Tydzień 51/2009 (14-20.12.2009)
2009-12-19 22:13
Przeczytaj także: Tydzień 50/2009 (07-13.12.2009)
- Grecja przeżywa ostatnio poważne problemy finansowe. Według danych Komisji Europejskiej W tym roku dług publiczny tego kraju wyniesie 112,6% PKB, a w 2011 r. przekroczy 135% wartości PKB. Wzrasta też bezrobocie (stopa bezrobocia w Grecji wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 9,3% z 7,2% przed rokiem).
- Unia przedłużyła cła antydumpingowe na buty z Chin i Wietnamu.
- Francja i Wielka Brytania nawołują inne kraje, by opodatkować wysokie premie bankierów (zyski banków nie byłyby możliwe, gdyby nie interwencja finansowa Państwa. Stawka podatkowa ma wynosić 50% i ma to dotyczyć premii przekraczających 27,5 tys. euro.
- Chorwacja jest kolejnym krajem, który przystępuje do rosyjsko-włoskiego projektu South Streem. W Europie w projekcie tym uczestniczą: Bułgaria, Grecja, Włochy, Serbia, Węgry, Austria i Słowenia.
- MFW postawił warunki dotyczące budżetu Ukrainy na 2010, które nie zostały spełnione i dlatego zatrzymana została czwarta transza zaplanowanej przez MFW pożyczki wartości 3,8 mld USD. Prezydent Ukrainy Juszczenko poprosił Stany Zjednoczone o pożyczkę na spłatę swoich długów za gaz wobec Rosji.
- Według KE Estonia ma szansę wejścia do strefy euro w 2011 roku. By zrównoważyć budżet poniżej 3% rząd przyjął szereg decyzji oszczędnościowych, w tym także obcięto płace budżetowe o 9%, a w sektorze prywatnym te płace zostały jeszcze bardziej ograniczone.
- GM prowadzi rozmowy o sprzedaży szwedzkiego Saaba już tylko z producentem sportowych aut Spyker, którego kontrolują Rosjanie. EBI obiecał Saabowi 400 mln euro kredytu (gwarantowanego przez rząd Szwecji), jednak jest on uzależniony od przejęcia Saaba przez prywatnego inwestora. Są jednak małe szanse na realizację tego planu. Obserwatorzy jednak przewidują, że GM zlikwiduje tą markę.
- Rosyjski gigant telefonii komórkowej Vimpelcom i należące obecnie do niego spółki telekomunikacyjne na Ukrainie są obecnie pod kontrolą rosyjskiego koncernu Alfa. Partnerem rosyjskiej firmy w tym przedsięwzięciu jest norweski koncern telekomunikacyjny Telenor.
- ING to największa holenderska grupa finansowa. W okresie kryzysu otrzymała rządowe wsparcie w wysokości ponad 10 mld euro, a prócz tego rząd objął gwarancją jej aktywa w USA warte 21,6 mld euro. Teraz poinformowała, że zwróci rządowi 5,6 mld euro, czyli nieco ponad połowę kwoty, którą ING dostał od rządu rok temu. Nowe akcje mają przynieść grupie dodatkowe 7,5 mld euro. Grupa w ciągu czterech lat ma sprzedać swoje interesy ubezpieczeniowe i bankowe w Stanach Zjednoczonych.
- Zdominowane przez rosyjski Łukoil konsorcjum z norweskim koncernem Statoil wygrało w Iraku przetarg na eksploatację wielkich złóż ropy Zachodnia Kurna-2.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ARKTYKA, CZYLI O OBSZARZE SPORÓW MIĘDZYNARODOWYCH
Ostatnio o Arktyce mówi się wiele, ale powodem jest przede wszystkim stan ziemskiego klimatu, perspektywy lodów arktycznych, a przede wszystkim skutki ich szybkiego topienia się. Nieco mniej mówi się (a może mówi się o tym, tylko znacznie ciszej) o pretensjach poszczególnych krajów północnej części kuli ziemskiej do prawa gospodarczego wykorzystania Arktyki. Poszukiwanie rozwiązań można nawet uważać dziś za jeden ze strategicznych problemów dzisiejszego świata, bo badania geologiczne potwierdziły tam obecność ważnych surowców w tym ropy i gazu. Sprawa stała się tym bardziej ważna, że obecny stan techniki umożliwia eksploatację tych złóż, a od wielu lat tradycyjne obszary ropo i gazonośne wyczerpują się. Od kilkudziesięciu już lat trwa spór pomiędzy Rosją i Norwegią o wyznaczenie stref gospodarczych interesów w Arktyce między tymi krajami. W ostatnich miesiącach okazało się, że jest możliwość zawarcia kompromisu...
Opublikowane wyniki rozmów wskazują, że oba kraje mogę wkrótce podpisać porozumienie o współpracy w eksploatacji złóż gazu w Arktyce. Jako pierwsze wspólne przedsięwzięcie ma być realizowane eksploatowanie dużych zasobów ropy i gazu spod dna Morza Barentsa. Przewiduje się też podpisanie memorandum o współpracy na akwenach w Arktyce, do których prawo roszczą sobie oba kraje.
Do obecnego etapu, który wskazuje na możliwość zawarcia kompromisu, a nawet umowy o współpracy oba kraje dochodziły stopniowo. Ważnym, pierwszym sygnałem, który pozwolił na optymistyczne postrzeganie przyszłości w tym zakresie było sprzedanie państwowemu, norweskiemu koncernowi 24% udziałów, który ma eksploatować złoża gazu Sztokmana (z tych złóż ma być przesyłany gaz rurociągiem Nord Streem do Zachodniej Europy oraz w postaci skroplonego gazu także do USA). Koszty tej inwestycji są szacowane na 15-25 mld USD. Współpraca obu krajów jest też nawiązywana w innych obszarach gospodarczych. Nie tylko na terenie Rosji, ale też w krajach trzecich. Rosyjski gigant telefonii komórkowej Vimpelcom i należące obecnie do niego spółki telekomunikacyjne na Ukrainie są obecnie pod kontrolą rosyjskiego koncernu Alfa. Partnerem rosyjskiej firmy w tym przedsięwzięciu jest norweski koncern telekomunikacyjny Telenor. Zdominowane przez rosyjski Łukoil konsorcjum ze Statoil wygrało w Iraku przetarg na eksploatację wielkich złóż ropy Zachodnia Kurna-2.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy