Rynek farmaceutyczny zdominowany przez generyki
2009-12-30 07:15
© fot. mat. prasowe
Rynek farmaceutyczny Europy Środkowo-Wschodniej zdominowany jest przez leki generyczne. Ten segment był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14% rocznie. Tempo wzrostu leków innowacyjnych, których rynek był wart 12,4 mld zł w 2008 r., będzie niższe, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR.
Przeczytaj także: Leki generyczne i innowacyjne w Europie Środkowej 2011-2013
Generyki będą stanowić 60% rynku w 2009 r.Jak wynika z szacunków PMR, rynek leków generycznych (z uwzględnieniem niemarkowych generyków, produktów tradycyjnych i innych produktów, które nigdy nie podlegały ochronie patentowej) w krajach Europy Środkowo-Wschodniej był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, w porównaniu do wartości rynku leków oryginalnych w wysokości 12,4 mld euro. Dlatego też generyki stanowiły w 2008 r. około 58% wartości rynku farmaceutycznego w regionie (biorąc pod uwagę rynek apteczny i szpitalny).
Średnioroczna stopa wzrostu CAGR dla leków generycznych wyniesie w latach 2009-2011 około 14%, wynika z szacunków PMR, podczas gdy tempo wzrostu dla leków oryginalnych będzie znacznie niższe. „W rezultacie, udział leków generycznych w rynku farmaceutycznym w regionie będzie rósł i w 2009 r. wyniesie już około 60%” wyjaśnia Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego w PMR i współautorka raportu.
fot. mat. prasowe
Chociaż w latach 2009-2011 tempo wzrostu leków generycznych będzie wyższe niż tempo wzrostu leków oryginalnych, warto podkreślić, że również ten drugi segment odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu w regionie. Szybszy rozwój leków generycznych wynikać będzie między innymi z oszczędności wprowadzanych przez rządy poszczególnych państw w czasie kryzysu ekonomicznego. W średnim okresie czasu PMR spodziewa się jednak, zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, wzrostu świadomości zdrowotnej i modernizacji systemów opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a także stworzenia systemów ubezpieczeń zdrowotnych i systemów refundacji podobnych do tych istniejących w krajach Europy Zachodniej, co z pewnością przyczyni się do rozwoju rynku leków innowacyjnych w regionie. Kolejną stymulantą rozwoju rynku leków innowacyjnych będzie starzenie się społeczeństw.
Lokalne firmy są generyczne...
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istnieje niewiele firm lokalnego pochodzenia specjalizujących się w produkcji leków innowacyjnych. Większość producentów to firmy generyczne.
"Do największych graczy tego rodzaju zaliczyć możemy Gedeon Richter, Krkę, Egis czy Zetivę. Są to firmy obecne w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, o ugruntowanej pozycji w regionie. Dla takich firm Europa Środkowo-Wschodnia jest najczęściej podstawowym obszarem działalności" - mówi Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.
Przeczytaj także:
Kontrowersyjne prawo farmaceutyczne. Spór o 1%
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków, przemysł farmaceutyczny, branża farmaceutyczna, leki, leki generyczne, generyki