eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłKampania cukrownicza 2009/2010

Kampania cukrownicza 2009/2010

2010-02-12 13:08

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ujawniła 11 lutego 2010 roku wyniki kampanii cukrowniczej 2009/2010 oraz poinformowała o działaniach prowadzonych przez koncern w sferze surowcowej. Kampanię 2009/2010 prowadziło 7 Oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej, w których przerobiono 4 130 tys. ton buraków cukrowych (w tym 394 tys. ton buraków przemysłowych tj. 9,5 %). Ze skupionych buraków wyprodukowano ponad 607 tys. ton cukru.

Przeczytaj także: Krajowa Spółka Cukrowa: prywatyzacja w 2010?

Najwcześniej, dnia 22 września 2009 roku, do skupu surowca przystąpiły Oddziały w Kluczewie, Kruszwicy, Malborku i Nakle, zaś w Dobrzelinie 23 września, a w Werbkowicach i Krasnymstawie – 30 września. Średnia długość kampanii dla Spółki wyniosła 105 dni. Najdłuższe kampanie przeprowadzono w oddziałach „Cukrownia Nakło” i „Cukrownia Dobrzelin” – 118 dni oraz „Cukrownia Kluczewo” i „Cukrownia Kruszwica” – 116 dni. Najkrócej kampanie trwały w oddziałach „Cukrownia Werbkowice’ – 84 dni i „Cukrownia Krasnystaw” – 89 dni.

- To była dobra, chociaż chwilami trudna z racji niesprzyjającej pogody, kampania cukrownicza. Jednak jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, jakie osiągnęły fabryki należące do Spółki. Tak satysfakcjonujące wyniki udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu pracowników KSC S.A. oraz udanej współpracy z naszymi partnerami, plantatorami buraka cukrowego, którzy dostarczyli nam surowiec najwyższej jakości – ocenia Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Marcin Kulicki.

W celu obniżenia kosztów transportu, poprzez zmniejszenie promienia dowozu surowca do miejsca jego przerobu, jeszcze przed kampanią, dokonano przesunięć pomiędzy oddziałami całych rejonów plantacyjnych i poszczególnych plantatorów. Ponadto dokonano zamiany ponad 90 tys. ton buraków cukrowych z BSO Polska Sp. z o.o. Maksymalne zapasy buraków w poszczególnych oddziałach KSC nie przekraczały 3 dób. Średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,56% wykazując od połowy października trwałą tendencję spadkową. Przyczyną takiego stanu rzeczy były niesprzyjające kumulacji cukru w korzeniu warunki atmosferyczne panujące jesienią 2009 roku (niskie temperatury i intensywne opady deszczu i śniegu). Najwyższą polaryzację buraków osiągnięto w Cukrowni Malbork – 17,08%, zaś najniższa w Cukrowni Dobrzelin – 15,69%.

- Pod wieloma względami była to rekordowa kampania. Plon rozliczeniowy z zakończonych dostaw plantatorów KSC S.A. wyniósł średnio 54,6 ton/ha i był zróżnicowany regionalnie (od 50,7 t/ha w rejonie Krasnegostawu do 59,3 t/ha w rejonie Kluczewa). Odnotowano również najwyższy w historii Spółki plon biologiczny cukru, który wyniósł 9,04 t/ha – informuje Członek Zarządu KSC S.A. Sławomir Matyjaszczyk.

W następstwie inwestycji i modernizacji przeprowadzonych w oddziałach kontynuujących produkcję cukru, osiągnięto najwyższy jak dotąd średni dobowy przerób, który wyniósł w skali Spółki 41 887 tony i był o 1 056 ton wyższy w stosunku do kampanii 2008/2009. Osiągnięto również najwyższy średni dla jednego oddziału poziom produkcji cukru (ponad 86,8 tys. ton).

W początkowym okresie kampanii (do połowy października) proces skupu surowca przebiegał bez większych zakłóceń, a odbiory surowca odbywały się zgodnie z harmonogramami odbioru. Koniec października i listopad były miesiącami o opadach deszczu znacznie przekraczającymi średnie normy miesięczne (w okolicach Krasnegostawu spadło ponad 200 mm). Szczególnie intensywne opady deszczu oraz występujące opady śniegu spowodowały znaczne utrudnienia w kopaniu buraków, zwłaszcza na glebach ciężkich. W wielu przypadkach trudne warunki polowe powodowały konieczność zmiany harmonogramów odbioru i przeorganizowania skupu buraków. Silne mrozy i obfite opady śniegu, jakie wystąpiły w końcu grudnia i w styczniu poważnie utrudniły odbiór surowca z pola, jednak dzięki podjętym działaniom logistycznym przez służby surowcowe cukrowni, zapewniono wystarczającą ilość surowca do utrzymania ciągłości przerobu.

W ramach akcji pole-cukrownia w kampanii 2009/2010 odebrano 92,1% surowca, pozostałe 7,9% buraków plantatorzy przewieźli własnym transportem. Średni promień dowozu surowca skrócił się o 1 km w stosunku do poprzedniej kampanii i wyniósł 41 km. Na ostatnich dwóch Terenowych Punktach Przeładunkowych skupiono ok. 25 tys. ton buraków tj. 0,6 % całości surowca. Wszystko to służyło obniżeniu kosztów i poprawie jakości surowca.

W drugiej połowie sierpnia 2009 roku przystąpiono do kontraktacji buraków na rok 2010/2011. Wczesne rozpoczęcie procesu kontraktacji było spełnieniem oczekiwań plantatorów i jednocześnie pozwoliło na realizację planu kontraktacji w 100% już w styczniu 2010 roku

Jak co roku Krajowa Spółka Cukrowa S.A. zaopatruje swoich plantatorów w środki produkcji rolnej. W roku 2009 nastąpił wzrost sprzedaży nawozów i herbicydów o ponad 50%. Współpracując bezpośrednio z producentami i dużymi dostawcami nasion, nawozów i środków ochrony roślin, negocjowane są ceny zakupu korzystne dla plantatorów, co pozwala na obniżenie kosztów uprawy buraków cukrowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: