eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

2010-03-19 12:56

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni


XI. Wnioski końcowe

Badanie Konfederacji Pracodawców Polskich pozwala na sformułowanie następujących wniosków:
  1. Rok 2010 będzie okresem stopniowej poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Menadżerowie firm wykazują większą skłonność do optymizmu, niż pesymizmu. Jednak polepszenie się stanu naszej gospodarki nie będzie miało charakteru zdecydowanego. Oznacza to, że bieżący rok nie będzie przełomowy – będzie za to okresem umiarkowanego zdynamizowania wzrostu. Taki wniosek potwierdza fakt, iż optymizm góruje także w ocenie przez menadżerów kondycji ich przedsiębiorstw. Tu trzeba jednak zwrócić uwagę, że co piąty menadżer spodziewa się pogorszenia sytuacji swojej firmy. Te dane, w kontekście poprawiających się jednak wskaźników makroekonomicznych, rodzą obawę, że także w tym roku możemy mieć do czynienia ze wzrostem liczby upadłości firm.
  2. Optymizm przedsiębiorstw daje szansę na spełnienie się prognoz mówiących o tegorocznej dynamice PKB na poziomie 2,5 – 3 proc. Tezę tę potwierdzają także wyniki badania dotyczące tegorocznych inwestycji przedsiębiorstw. Większość z nich planuje rozpoczęcie nowych przedsięwzięć, a znaczna ilość firm dokończy wcześniej wstrzymane inwestycje. Będzie to impulsem do poprawy koniunktury.
  3. W roku 2010 firmy nadal będą odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego (kryzysu finansowego). Podobna sytuacja miała miejsce po spowolnieniu gospodarczym z lat 2000–2001 – wówczas wyjście na stabilną ścieżkę wzrostu zajęło przedsiębiorstwom dwa lata. W bieżącym roku strategiczne decyzje firm nadal będą determinowane przez spowolnienie gospodarcze. Dotyczy to szczególnie sektora MSP, gdzie jedynie 10 proc. (przy średniej ok. 30 proc.) firm nie bierze pod uwagę gorszej koniunktury w procesie decyzyjnym.
  4. Większość ekspertów przewiduje, że bieżący rok będzie okresem stabilizacji na tynku pracy. Potwierdzają to także nasze badania. Tylko nieco ponad 25 proc. firm planuje jakiekolwiek ruchy kadrowe, przy czym większość z nich zamierza zwiększać zatrudnienie. Zatrudnienie jest barometrem kondycji gospodarki. Wyniki badania w obszarze zatrudnienia jest więc kolejną przesłanką wniosku mówiącego o tym, że w tym roku stan naszej gospodarki będzie się stopniowo poprawiał.
  5. Przedsiębiorstwa wykazują umiarkowany optymizm w zakresie tegorocznego portfela zamówień. Z tymi prognozami skorelowane są zamiary firm dotyczące produkcji. Menadżerowie spodziewając się wzrostu zamówień planują odpowiednie zwiększenie produkcji. Podobnie sytuacja kształtuje się w zakresie prognoz sprzedaży. We wszystkich wskazanych tu obszarach przedsiębiorcy wykazują optymizm na podobnym poziomie – wskazuje on, że sytuacja gospodarcza w bieżącym roku będzie się powoli poprawiać.
  6. Ocenia się, że zatory płatnicze są jedną z głównych przyczyn upadłości firm. Wyniki badania KPP wskazują, że poprawa w tym obszarze w bieżącym roku będzie niewielka. Jest to kolejny czynnik, który może przesądzić o tym, że także w tym roku liczba upadłości firm będzie znaczna.
  7. Okres gorszej koniunktury spowodował zmniejszenie obrotów w większości firm. Jednak w ponad 10 proc. przedsiębiorstw osłabienie gospodarcze przyniosło wzrost liczby zamówień. Jest to wynikiem tego, że towarzyszące kryzysowi zjawiska (wzrost bezrobocia – obawa przed utratą pracy) powodują zmiany w zachowaniach konsumentów – przesunięcia na rynku.
  8. Nasze badanie potwierdza fakt, że przemysł w największym stopniu ucierpiał w wyniku spowolnienia gospodarczego. Pokazują to dane dotyczące wpływu osłabienia koniunktury na portfel zamówień firm przemysłowych. Negatywne skutki odczuło tu ponad 70 proc. firm z tego segmentu – znacząco więcej niż miało to miejsce w ogóle firm oraz w branży usługowej. Na trudną sytuację branży przemysłowej wskazuje także fakt, że niewielu menadżerów z tych podmiotów przewiduje poprawę sytuacji.

Informacje o badaniu:
Plany przedsiębiorstw na 2010 rok były jednym z elementów ankiety skierowanej na przełomie 2009 i 2010 roku przez KPP do członków. W badaniu wzięli udział przedsiębiorcy praktycznie ze wszystkich obecnych na polskim rynku branż i regionów. Przeprowadzone badanie pozwoliło określić plany przedsiębiorstw dotyczące bieżącego roku, m. in. w obszarze inwestycji, portfela zamówień i ruchów kadrowych.

poprzednia  

1 ... 6 7

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: