Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010
2010-04-08 13:36
© fot. mat. prasowe
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu odnotował kolejną niewielką korektę w dół, indeks kwartalny i roczny straciły po dwa punkty. Wartość indeksu rocznego wyraźnie przewyższa poziom indeksu kwartalnego, co sugeruje rosnące tempo ożywienia gospodarczego z kwartału na kwartał i raczej pewne pogorszenie w I kwartale tego roku w stosunku do ostatniego kwartału roku 2009.
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2010
Indeks kwartalny, półroczny i rocznyfot. mat. prasowe
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu spadł, zwłaszcza indeks kwartalny, który stracił trzy punkty obniżając się do 23 pkt. Indeks roczny w zasadzie nie uległ większej zmianie, bo stracił tylko jeden punkt i na poziomie 35 pkt. pozostaje znacząco wyższy od kwartalnego.
Duża różnica na korzyść indeksu rocznego sugeruje oczekiwanie istotnej poprawy w drugiej połowie roku. Chociaż wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu od czterech miesięcy sygnalizują ożywienie, to jednak wyraźnie maleje tempo sprzedaży detalicznej, co wobec spadkowej dynamiki konsumpcji zanotowanej w poprzednim kwartale może oznaczać utrwalenie tej tendencji w najbliższym okresie, zwłaszcza z uwagi na stagnację płac, a nawet spadek płacy realnej, malejące zatrudnienie i ciągle rosnące bezrobocie. Oznacza to osłabienie popytu krajowego. Na szczęście odwrotne tendencje PKPP Lewiatan obserwuje w przypadku eksportu i inwestycji, co może poniekąd skompensować osłabienie wydatków konsumpcyjnych ludności. Jest szansa, że wraz z poprawą koniunktury na świecie eksport będzie nadal rósł, podobnie jak inwestycje pobudzane przez fundusze unijne. Niemniej, zdaniem ekspertów, trzeba się liczyć przynajmniej z czasowym osłabieniem konsumpcji, póki maleje realny fundusz płac i rośnie bezrobocie.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl