Świat: wydarzenia tygodnia 17/2010
2010-04-25 12:00
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 16/2010
- Zgodnie z prognozami MFW w 2010 r. globalna gospodarka uzyska wzrost na poziomie 4,2 proc. (w 2009 r. skurczyła się o 0,6 proc.). W przypadku strefy euro prognozy nie są optymistyczne, ponieważ MFW przewiduje wzrost tylko na poziomie 1 proc. w 2010 r. i 1,5 proc. w 2011 r. Znacznie lepsze są prognozy dla USA na poziomie 3,1 proc. w 2010 roku i 2,6 proc. w przyszłym roku.
- Według kolejnych szacunków MFW kryzys finansowy kosztował globalną gospodarkę 2,3 bln USD, w tym amerykańskie banki kosztował niecałe 900 mld USD. Na samych pożyczkach banki straciły 1,7 bln USD.
- Według amerykańskiego Departamentu Pracy poziom cen produkcji sprzedanej w przemyśle wzrósł w marcu o 0,7 proc. m/m (prognoza 0,5 proc.), natomiast po wyłączeniu żywności i energii wzrost był mniejszy i wyniósł 0,1 proc. (zgodnie z prognozą).
- W marcu wzrosła sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym o 6,8 proc. z 5 mln domów w lutym 2010 r. do 5,4 mln w marcu 2010 r. Wzrost był większy niż wcześniejsze prognozy według których sprzedaż miała wzrosnąć o 4,6 proc. do 5,3 mln domów.
- Według szacunków MFW w 2009 r. japoński dług publiczny osiągnął poziom 219 proc. PKB. Według założeń ustawy budżetowej na 2010 r. PKB Japonii wyniesie 457 bln JPY, natomiast dług wzrośnie do 950 bln JPY. Analitycy ostrzegają, iż przy braku stanowczych kroków Japonia może stać się bankrutem już w przyszłym roku.
- Komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) prowadzi dochodzenie wobec Goldman Sachs. Informacja o tym spowodowała spadek wartości akcji nie tylko GS, ale też Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup. To skutek spadku poziomu zaufania.
- W I kwartale 2010 r. McDonald's zarobił ponad 1 mld USD. Istotne znaczenie miał wzrost sprzedaży na kontynencie europejskim o 4,2 proc. i krajach bliskowschodnich i afrykańskich - o 5,7 proc., natomiast w skali światowej był on na poziomie 4,2 proc.
- Pepsi zanotowało w I kwartale wzrost zysku netto o 26 proc., czyli wyniósł on 1,5 mld USD. Oznacza to wzrost ceny każdej akcji Pepsi o ok. 80 centów. Tak dobre wyniki finansowe są rezultatem ekspansji na rynku azjatyckim w formie nabycia nowych fabryk oraz wzrostu sprzedaży.
- W I kwartale Yahoo potroiło zysk netto w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim uzyskując 310 mln USD. Poprawa wyników finansowych jest rezultatem współpracy z Microsoft i wynikającymi z tego finansowymi zobowiązaniami Microsoftu wobec Yahoo.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ŚWIATOWA GOSPODARKA PO KRYZYSIE
Po ostatnim załamaniu w światowej gospodarce pozostał w światowej społeczności uraz, powszechna obawa przed powrotem kryzysu. Wynika to stąd, że mimo ustąpienia najbardziej dolegliwych jego objawów, powrót do normalności okazuje się okazuje się dla obywateli wielu krajów wolniejszy niż sądzili. Zewsząd też słyszą o wysokim deficycie budżetowym i rosnącym długu publicznym, a sami odczuwają presję sytuacji na rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia w dalszym ciągu jest wysoka. Nieco inna jest opinia tych, którzy spoglądają na stan gospodarki i zachodzące w niej zmiany z większego dystansu. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G20 ostatnio oświadczyli, że „globalna gospodarka wychodzi z kryzysu w tempie szybszym, niż przewidywano”. Ich zdaniem jest to skutkiem uruchomionych programów stymulujących gospodarkę, które wydobyły światową gospodarkę z recesji. To jeszcze jeden dowód na to, że sposób postrzegania świata i światowej gospodarki zależy od punktu obserwacyjnego. Bez precyzyjnej odpowiedzi pozostaje pytanie: co dalej...
Nieco optymizmu wynika z ostatnich prognoz. Zgodnie z przewidywaniami MFW w 2010 r. globalna gospodarka uzyska wzrost na poziomie 4,2% (nie zapominajmy o tym, że w 2009 r. skurczyła się o 0,6%). W przypadku Europy, a myślę tu o strefie euro prognozy nie są tak optymistyczne, ponieważ MFW przewiduje wzrost tylko na poziomie ok. 1% w 2010 r. i 1,5% w 2011 r. Znacznie lepsze są prognozy dla USA na poziomie 3,1% w 2010 roku i 2,6% w przyszłym roku.
Ten raczej optymistyczny pogląd na dwa najbliższe lata psuje rachunek za kryzys. Według kolejnych szacunków MFW kryzys finansowy kosztował globalną gospodarkę 2,3 bln USD, w tym amerykańskie banki kosztował niecałe 900 mld USD. Na samych pożyczkach banki straciły 1,7 bln USD.
Rozliczenie ubiegłego roku też niepokoi. W całej Unii Europejskiej w 2009 r. deficyt finansów publicznych wzrósł do 6,8% PKB (wobec z 2,3% w 2008 r.). Najmniejszy poziom deficytu miały Szwecja (0,5%), Luksemburg (0,7%) i Estonia (1,7%). Najwyższy był w Irlandii (14,3%), Grecji (13,6%), Wielkiej Brytanii (11,5%) i Hiszpanii (11,2%).
Niepokoi szybko rosnące zadłużenie. W tej klasyfikacji liderem są USA, a ich zadłużenie w przyszłym roku przekroczy 12 bln USD, a w ciągu najbliższej dekady wzrośnie do 22 bln USD. Według szacunków MFW w 2009 r. japoński dług publiczny osiągnął poziom 219% PKB. Według założeń ustawy budżetowej na 2010 r. PKB Japonii wyniesie 457 bln JPY, natomiast dług wzrośnie do 950 bln JPY. Analitycy ostrzegają, iż przy braku stanowczych kroków Japonia może stać się bankrutem już w przyszłym roku. W Europie w tym zakresie jet duże zróżnicowanie. Najniższy dług w UE na koniec ubiegłego roku ma Estonia (7,2% PKB), najwyższy Grecja (115,1% PKB) i Włochy (115,8% PKB), a kryteria z Maastricht (próg 60% PKB) przekroczyło 12 unijnych krajów członkowskich.
W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na inicjatywy G20. W pierwszej z nich jest apel do MFW, by kontynuował prace nad opcją opodatkowania banków. Ma to stworzyć fundusz, który byłby rezerwą na wypadek kłopotów będących skutkiem ryzykownych operacji rynkowych. Drugim jest apel do krajów, aby opracowały przemyślaną strategię wycofywania rządowej pomocy stymulującej gospodarki.
Co prawda wśród wniosków ze spotkania G20 brak jest uwag na temat polityki walutowej, a w szczególności nie ma zastrzeżeń do polityki monetarnej Chin, chociaż były głosy świadczące o utrzymującej się, a nawet rosnącej presji na Chiny, by zrewaluowały juana. W tym zakresie do tradycyjnego już stanowiska USA dołączyły Brazylia oraz Indie.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy