Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2010
2010-04-27 11:05
Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje IV kw. 2009
Wyniki trzeciej edycji badania Deloitte wskazują, że kierownictwo najwyższego szczebla największych spółek z Europy Środkowej (Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji) nadal ocenia optymistycznie kluczowe wskaźniki rozwoju w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, w szczególności: zadowolenie z dostępności kredytowania, oczekiwanych przychodów ze sprzedaży oraz nakładów kapitałowych. Ten optymizm przyczynił się do wzrostu Indeksu Głównego za ostatni kwartał o 9,5 punktu, do poziomu 109,5 pkt.fot. mat. prasowe
Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej
Mniej niż jedna czwarta respondentów (23,1%) uważa, że obecny stan gospodarki krajowej ulegnie pogorszeniu w najbliższym półroczu. W III kwartale 2009 r. stwierdziło tak aż 41% badanych, można więc powiedzieć, że znacząco spadł odsetek pesymistów. Ponadto, kierownictwo wielu firm pozytywnie wypowiada się o prognozach finansowych spółek - połowa z nich (51,1%) uważa, że są one dobre; jest to wynik lepszy o 5,3 pkt. proc. w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku.
fot. mat. prasowe
Perspektywy finansowe Państwa firmy
Przy okazji obecnego badania, zadano respondentom dodatkowe pytanie dotyczące stosowania przez nich różnych elementów systemu zarządzania ryzykiem. Jak wynika z badania w celu ograniczania ryzyka firmy najczęściej tworzą zespoły audytu wewnętrznego oraz wdrażają procedury określające działania na wypadek wystąpienia różnych rodzajów ryzyk. Jednocześnie występują duże różnice w stosowaniu zarządzania ryzykiem pomiędzy poszczególnymi krajami. Stosowanie różnych technik ograniczania ryzyka najczęściej deklarują przedsiębiorstwa węgierskie, a po nich w następnej kolejności polskie. W dużo mniejszym stopniu używanie różnych elementów zarządzania ryzykiem jest deklarowane przez spółki czeskie, słowackie i chorwackie. „Polska wyróżnia się pozytywnie także pod kątem zarządzania ryzykiem. Nasze firmy przodują w stosowaniu procedur określających działania na wypadek wystąpienia różnych rodzajów ryzyk (77%), posiadaniu zespołów audytu wewnętrznego (77%) oraz w korzystaniu z ubezpieczeń od potencjalnych ryzyk biznesowych (57%)” - komentuje Adam Kołaczyk z Deloitte.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl