Budownictwo w Polsce I poł. 2010 r.
2010-05-10 12:38
Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce w 2022 r. wzrośnie o 2%
Wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyło się, osiągając obecnie średnio poziom 70%fot. mat. prasowe
Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych %
- Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych spółek budowlanych spadło do poziomu 70%. Najwyższy poziom odnotowano w segmencie dużych przedsiębiorstw (76%), najniższy w segmencie spółek inżynierii lądowej (66%).
- Firmy zawarły kontrakty średnio na wykonanie prac na dziewięć miesięcy naprzód. Segmentem z najdłuższym średnim czasem trwania kontraktu jest segment dużych przedsiębiorstw (średnio 13 miesięcy).
- 30% respondentów planuje zmienić swoje metody stosowane przy zawieraniu nowych umów.
- Do głównych przeszkód należą biurokracja i wysokie koszty pracy. Prawie wszystkie firmy muszą borykać się także z niewystarczającym popytem (96%).
- Wyraźnie zwiększyły się również ograniczenia z powodu silnej konkurencji.
- Biurokracja to problem zwłaszcza dla średnich i małych przedsiębiorstw i firm budowlanych.
- Główną przeszkodą dla spółek inżynierii lądowej jest niezwykle twarda i silna konkurencja w zakresie pozyskiwania nowych kontraktów biznesowych.
- Najważniejszym priorytetem, podobnie jak w 2009, dla prawie wszystkich respondentów (95%) jest poprawa wydajności biznesowej/skuteczności operacyjnej ich firmy.
- Obszarem, który ma najniższy priorytet jest przejmowanie innych podmiotów gospodarczych.
- Oprócz poprawy efektywności, firmy budowlane będą skupiać się na doskonaleniu procesów doboru dostawców i współpracowników.
Raport Budownictwo w Polsce w roku 2010 jest oparty na danych zebranych podczas 100 ukierunkowanych wywiadów telefonicznych z przedstawicielami wybranych, dużych, średnich i małych polskich firm budowlanych. Wywiady przeprowadzono w marcu 2010 roku.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl