Chcemy pracować dłużej?
2004-07-30 14:18
Przeczytaj także: Czy Polacy pracują za dużo? Aż 64% uważa, że tak
W sondzie "Czy zgodziłbyś się na dłuższy czas pracy za to samo wynagrodzenie" swój głos oddało 565 osób. Głosowanie przeprowadzone zostało po serii publikacji w mediach dotyczących działań firm zachodnioeuropejskich, które decydują się na wydłużanie czasu pracy, aby pozostać konkurencyjnymi wobec państw Europy Środkowowschodniej, które 1 maja br. stały się krajami członkowskimi Unii Europejskiej, gdzie czas pracy jest dłuższy a jej koszty niższe.43,53 proc. głosujących powiedziało: "tak" dla dłuższego czasu pracy przy tych samych zarobkach. Najprawdopodobniej odpowiedzi te podyktowane były nienajlepszą sytuacją na polskim rynku pracy. Praca stała się wręcz dobrem luksusowym – stąd gotowość do wielu wyrzeczeń aby ją znaleźć i utrzymać; w tym przypadku zgoda na dłuższy czas pracy bez dodatkowych uposażeń. Według czerwcowego sondażu CBOS aż 89 proc. Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła, a jedynie 26 proc. liczy na jej poprawę w tym roku.
"Nie" dla dłuższego czasu pracy przy tym samym poziomie płac powiedziało 33,62 proc. osób, które głosowało w sondażu. Być może wpływ na ich decyzję ma fakt, że Polska ma i tak jeden z najdłuższych tygodni pracy w Europie, podobnie jak Rumunia (40 godzin tygodniowo) i Grecja (od 37,5 do 40 godzin tygodniowo).
Niesprecyzowane zdanie w kwestii dłuższej pracy za te same pieniądze miało 22,85 proc. internautów, którzy wybrali odpowiedz: "nie wiem".
Dyskusja nad wydłużeniem czasu pracy rozgorzała kilka tygodni temu w niektórych "starych" krajach Unii Europejskiej w obawie przed utratą konkurencyjności przez tamtejsze firmy.
Na wydłużenie czasu pracy z 35 do 36 godzin tygodniowo zdecydowali się pracownicy francuskiej fabryki Boscha. Podobną decyzję podjęto w firmie Nexans, która zatrudnia we Francji 5 tys. osób. Być może dla pracowników tych firm decyzja o wydłużeniu czasu pracy to przysłowiowe być, albo nie być, bowiem z badania przeprowadzonego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) i Roland Berger Strategy Consultants wynika, że prawie połowa firm europejskich chce przenieść w ciągu najbliższych kilku lat część swojej działalności do innego kraju, między innymi do Polski.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl