Koniunktura przemysłowa VII 2010
2010-07-24 00:25
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2010
W lipcu 7,3% (6,8% w III kwartale 2009 r.) badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (58% przedsiębiorstw w III kwartale 2010 r., 63% w III kwartale ub. roku), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (47% przedsiębiorstw w III kwartale 2010 r., 64% przed rokiem – znaczenie tej bariery w skali roku spadło w największym stopniu), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (40% przedsiębiorstw w lipcu 2010 r., 49% w III kwartale ub. roku), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (39% przedsiębiorstw w III kwartale 2010 r., 41% przed rokiem).
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu br. wynosi 74% (w II kwartale wynosiło 73%, przed rokiem 71%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych sygnalizują zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń oraz prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji, a także producenci: papieru i wyrobów z papieru, odzieży, skór i wyrobów ze skór wyprawionych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, urządzeń elektrycznych, wyrobów farmaceutycznych. Najniższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowywane jest u producentów: metali, wyrobów tekstylnych, chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z metali, pozostałych wyrobów. W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, metali, maszyn i urządzeń.
2. Budownictwo
W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 5 (w czerwcu plus 2). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 22% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (w czerwcu odpowiednio 21% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, lepsze od zgłaszanych w czerwcu. Odpowiednie prognozy są nadal optymistyczne, choć w przypadku portfela zamówień nieco gorsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Spośród badanych przedsiębiorstw 23% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym wolniejszego niż wskazywały prognozy z ubiegłego miesiąca.
Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w czerwcu. Odpowiednie prognozy są pozytywne i nieco lepsze od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Należy spodziewać się niewielkiego wzrostu zatrudnienia oraz spadku cen, na poziomie przewidywań z ubiegłego miesiąca.
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W przedsiębiorstwach najmniejszych wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury utrzymał się na poziomie ujemnym, zbliżonym do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. W pozostałych klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne, szczególnie w przedsiębiorstwach średnich i dużych. Również oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są niekorzystne jedynie w przedsiębiorstwach mikro. W przedsiębiorstwach małych i przede wszystkim średnich oceny te są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem. Najbardziej korzystnie bieżący portfel zamówień i produkcję budowlano-montażową oceniają podmioty największe, choć opinie dotyczące portfela zamówień są nieco ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu.
Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana przez podmioty wszystkich klas wielkości mniej pesymistycznie niż w czerwcu, najmniej niekorzystnie w podmiotach średnich i dużych. We wszystkich klasach wielkości odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności. Prognozy na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej formułowane przez dyrektorów przedsiębiorstw średnich i dużych są dużo bardziej optymistyczne od oczekiwań pozostałych przedsiębiorców, choć przewidywania te w jednostkach wszystkich klas wielkości są ostrożniejsze od formułowanych w czerwcu (za wyjątkiem utrzymujących się korzystnych prognoz przedsiębiorców średnich).
Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są we wszystkich klasach wielkości nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem (za wyjątkiem oczekiwań jednostek mikro, które utrzymują się na poziomie przewidywań z czerwca), dużo bardziej korzystne w przedsiębiorstwach średnich i dużych. W jednostkach wszystkich klas wielkości spodziewany jest nieznaczny spadek cen. Przedsiębiorcy (z wyjątkiem jednostek małych) planują niewielki wzrost zatrudnienia.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,5% (4,7% w lipcu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (59% w lipcu br., 61% przed rokiem), kosztami zatrudnienia (52% w lipcu br., 50% w analogicznym miesiącu ub.r.), a także niedostatecznym popytem (42% w lipcu br., 48% w lipcu 2009 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło jedynie znaczenie barier związanych z kosztami zatrudnienia (z 50% do 52%) oraz kosztami materiałów (z 26% do 28%). W największym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl