Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia w 2009r.
2010-07-27 12:45
Przeczytaj także: Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia 2009
Powierzchnię gmin położonych w strefie przygranicznej przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na tle kraju i województw ilustruje wykres 3.
fot. mat. prasowe
Porównując z kolei liczbę ludności strefy przygranicznej w poszczególnych województwach z populacją tych województw, można zauważyć, że największym udziałem charakteryzuje się województwo podlaskie, w którym ludność strefy przygranicznej stanowi ponad 1/3 populacji województwa (33,7% w 2009 r.). Nieco mniejszy jest udział ludności strefy przygranicznej w populacji województwa warmińsko-mazurskiego (31,2%), a następnie lubelskieg (25,3%) i podkarpackiego (21,1%). Nieznaczny jest udział ludności strefy przygranicznej w populacji ogólnej województwa mazowieckiego (0,6%) i pomorskiego (0,2%).
Liczbę ludności w gminach strefy przygranicznej przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na tle kraju i województw ilustruje wykres 4.
fot. mat. prasowe
Najgęściej zaludniona jest strefa przygraniczna sąsiadująca z Ukrainą (61 osób/km2), następnie z Rosją (58 osób/km2), a najmniej z Białorusią (39 osób/km2). W przypadku strefy graniczącej z Ukrainą i Rosją gęstość zaludnienia jest o połowę mniejsza niż średnia w kraju, a w przypadku strefy graniczącej z Rosją – mniejsza o 2/3.
We wszystkich omawianych województwach gęstość zaludnienia w strefie przygranicznej jest mniejsza niż średnia w województwie. Najmniejsza dysproporcja pomiędzy liczbą osób przypadających na 1 km2 w strefie przygranicznej i średnią w regionie występuje w województwie warmińsko-mazurskim. Wśród województw największą gęstością zaludnienia w gminach strefy przygranicznej charakteryzuje się województwo podkarpacki (72 osoby km2), następnie warmińsko-mazurskie i lubelski (odpowiednio 56 i 55 osób/km2), a najmniejszą pomorskie (22 osoby/km2).
Porównanie gęstości zaludnienia w strefie przygranicznej przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na tle Polski i województw zaprezentowano na mapie 2.
fot. mat. prasowe
Porównanie współczynnika urbanizacji w gminach strefy przygranicznej przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na tle Polski i województw przedstawia wykres 5.
W gminach znajdujących się w strefie przygranicznej przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na terenie Polski na 100 mężczyzn przypada 105 kobiet. Podobna relacja występuje w strefach przy granicy z Rosją i Ukrainą, a przy granicy z Białorusią wskaźnik ten jest nieco niższy i wynosi 104. Współczynnik feminizacji dla Polski jest trochę wyższy i wynosi 107.
fot. mat. prasowe
Strefa przygraniczna przy granicy polsko-ukraińskiej
Strefa przygraniczna przy granicy z Ukrainą zajmuje obszar 13,4 tys. km2. Prawie 54% powierzchni strefy znajduje się w województwie lubelskim, pozostała w podkarpackim. Omawiana część strefy obejmuje 97 gmin, w tym miasta na prawach powiatu Przemyśl i Chełm.
Występuje znaczne zróżnicowanie gmin ze względu na wielkość powierzchni. W grupie gmin o powierzchni mniejszej od średniej (138 km2) są 22 gminy z województwa podkarpackiego i 31 gmin z lubelskiego, które łącznie obejmują 34% powierzchni strefy przygranicznej przy granicy z Ukrainą. Powierzchnię powyżej 200 km2 posiada 7 gmin z województwa lubelskiego i 10 z podkarpackiego. Gminy te zajmują prawie 1/3 powierzchni opisywanego obszaru.
Przeczytaj także:
Strefa przygraniczna w Polsce: ludność i powierzchnia I kw.2010

oprac. : eGospodarka.pl