eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyHandel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią II kw. 2010

Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią II kw. 2010

2010-08-25 13:13

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią I kw. 2010


Rozpoczęcie badania przed wejściem w życie umowy o zasadach małego ruchu granicznego pozwala na porównanie ruchu osób oraz wydatków na obszarach przygranicznych przed i po wprowadzeniu ułatwień w przekraczaniu granicy. Z analizy danych wynika, że wprowadzenie przepisów ułatwiających przekraczanie granicy znacząco wpłynęło na ożywienie ruchu w pasie przygranicznym.

Liczba cudzoziemców, którzy zamieszkiwali w pasie do 30 km od granicy i po przekroczeniu granicy poruszali się w odległości do 30 km od granicy w II kwartale 2010 r. była 2,3 razy większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Podobnie kształtował się wzrost wydatków cudzoziemców w Polsce w tym pasie. Z kolei liczba cudzoziemców, którzy zamieszkiwali w strefie powyżej 30 km od granicy lub po przekroczeniu granicy poruszali się w odległości powyżej 30 km od granicy spadła o 3,7% w porównaniu z II kwartałem 2009 r., a ich wydatki spadły o 13,8%.

Zmiany w ruchu granicznym cudzoziemców oraz ich wydatkach po wprowadzeniu 1 lipca 2009 r. ułatwień w przekraczaniu granicy (MRG) przedstawia poniższe zestawienie:

* Miejsce zamieszkania i poruszania się (dokonania zakupów) po przekroczeniu granicy w odległości do 30 km („potencjalny” MRG).
** Miejsce zamieszkania lub poruszania się po przekroczeniu granicy w odległości powyżej 30 km.

Kolejnym krokiem mającym na celu ułatwienie przekraczania wschodniej granicy Polski jest podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego w dniu 12 lutego 2010 r. Przez stronę polską umowa została ratyfikowana 22 czerwca 2010 r.2 Dopełnienie procedur po stronie białoruskiej umożliwi wejście w życie ww. przepisów, a tym samym ułatwi przekraczanie granicy mieszkańcom polsko-białoruskiej strefy przygranicznej. W strefie przygranicznej po stronie polskiej znajdują się 93 miasta i gminy (w tym Biała Podlaska), a po stronie białoruskiej 89 jednostek administracyjnych (w tym Brześć i Grodno). Obszar objęty umową o małym ruchu granicznym z Białorusią obejmuje w Polsce powierzchnię 14,7 tys. km2, która jest zamieszkiwana przez 570,6 tys. ludności. Należy zaznaczyć, że podejmowane są również próby w kierunku ustanowienia małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

Delimitacja obszaru oddziaływania granicy

fot. mat. prasowe

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie P

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Polski według odległości od granicy miejsca zamieszkania

Badanie przeprowadzone w II kwartale 2010 r. pokazuje, że przekraczający zewnętrzną granicę Unii Europejskiej cudzoziemcy, podobnie jak i Polacy, byli najczęściej mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych w odległości do 50 km od granicy – 75,3% cudzoziemców i 73,0% Polaków, przy czym 61,5% cudzoziemców i 51,9% Polaków – mieszkało w pasie do 30 km. Natomiast w odległości powyżej 100 km od granicy zamieszkiwało 8,2% cudzoziemców i 7,0% Polaków przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (wykres 11).

fot. mat. prasowe

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie P

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej na terenie Polski według odległości od granicy miejsca dokonania zakupów

Przekraczający granicę zewnętrzną Unii Europejskiej cudzoziemcy oraz Polacy najchętniej dokonywali zakupów w odległości do 50 km od granicy – 72,4% cudzoziemców i aż 94,4% Polaków, przy czym 54,8% cudzoziemców i 92,1% Polaków dokonywało zakupów w pasie do 30 km. Z kolei w odległości powyżej 100 km zakupów dokonywało 7,6% cudzoziemców i 2,5% Polaków (wykres 12).

Należy podkreślić, że 67,8% wydatków cudzoziemców w Polsce i 91,5% wydatków Polaków za granicą zostało poniesionych w pasie do 50 km od granicy, przy czym 46,0% wydatków cudzoziemców i 88,9% wydatków Polaków poniesiono w pasie do 30 km. Najniższe wydatki cudzoziemcy ponieśli w odległości powyżej 100 km od granicy (12%), natomiast Polacy w pasie 51-100 km od granicy (3,4%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: