eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEnergetyka jądrowa w Polsce potrzebna

Energetyka jądrowa w Polsce potrzebna

2010-09-15 12:31

Energetyka jądrowa w Polsce potrzebna

Długoterminowy wzrost popytu na energię elektryczną w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polska gospodarka nie będzie rozwijać się dynamicznie bez rozwoju energetyki jądrowej. Budowa elektrowni jądrowych w naszym kraju musi mieć charakter ekonomiczny, a nie polityczny, dlatego też konieczne jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych, wolnych od nacisków politycznych. Oto niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu "Perspektywy energetyki jądrowej w Polsce", opublikowanego przez Instytut Globalizacji.

Przeczytaj także: Energetyka jądrowa nie wyhamuje

Wzrost potrzeb energetycznych i dywersyfikacja źródeł energii

fot. mat. prasowe

Długoterminowy wzrost popytu na energię elektryczną w Polsce

Długoterminowy wzrost popytu na energię elektryczną w Polsce

„Szybki rozwój gospodarki związany jest z rosnącą produkcją i zużyciem materiałów przemysłowych. Większa produkcja wzmaga przemysłową konsumpcję energii. Zwiększa się także popyt na energię ze strony konsumentów detalicznych. Wobec powyższego zwiększony dostęp do zasobów energetycznych jest bezwzględną koniecznością utrzymania stałego wzrostu gospodarczego państwa”, pisze w raporcie dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.

„Budowa elektrowni jądrowych w Polsce musi mieć charakter ekonomiczny, a nie polityczny. Dywersyfikacja źródeł energii powinna przebiegać jako proces autonomiczny. Konieczne jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych, wolnych od nacisków politycznych”, komentuje Tomasz Teluk. „Błędem byłoby stworzenie swoistego monopolu technologicznego – powierzenie skonstruowania wszystkich reaktorów jądrowych jednej firmie, czyli zaufanie jednej technologii. Znacznie bezpieczniejsze jest wykorzystanie wielu technologii, sprawdzenie ich zalet i wad w praktyce i na tej podstawie ewentualne podejmowanie decyzji o budowie kolejnych bloków w przyszłości”, dodaje.

Koszty i terminy

fot. mat. prasowe

Koszty inwestycji w technologie jądrowe w wybranych elektrowniach jądrowych

Koszty inwestycji w technologie jądrowe w wybranych elektrowniach jądrowych

Instytut Globalizacji szacuje budowę 1000 MW elektrowni jądrowej na ok. 4 mld euro. Jest to kwota, którą można oszacować metodą porównawczą, Dwie elektrownie jądrowe o mocy 3000 MW każda to inwestycja rzędu 100 mld złotych.

Instytut Globalizacji podkreśla również, że ta fundamentalna dla kraju inwestycja musi przebiegać sprawnie i bezkonfliktowo. Partner zagraniczny powinien zagwarantować zakończenie prac w terminie. Dlatego najlepszym zagranicznym partnerem dla inwestycji w polskie elektrownie jądrowe powinny być firmy oferujące nowoczesną technologię, szybką i konkurencyjną cenowo w realizacji, gwarantujące wykorzystanie lokalnych zasobów i siły roboczej.

Rynek energetyczny boryka się z problemem nadmiernej koncentracji kapitału. Państwowa energetyka stanowi wciąż 70 procent wytwarzania energii w kraju oraz 86 procent jego dystrybucji, czytamy w raporcie. Dlatego „prywatyzacja” polegająca na sprzedaży części państwowego rynku państwowej firmie innego kraju nie przyniesie ani wzrostu konkurencyjności rynku, ani korzyści dla odbiorców końcowych.

Rynek krajowy boryka się z problemem nieefektywności ekonomicznej z powodu nadmiernych regulacji. Nadmierna koncentracja rynku zwiększa siły monopolistyczne skutkujące praktycznym brakiem konkurencji cenowej i brakiem wyboru dla konsumenta. Dlatego rynek energii powinien zmierzać ku liberalizacji, deregulacji, i demonopolizacji. Ministerstwo Gospodarki w dokumencie pt. „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” przewiduje w 2020 roku strukturę wykorzystania przez Polskę energii ze względu na źródło jej pochodzenia w następujący sposób: 50% węgiel, 20% gaz ziemny, 10% ropa naftowa, 15% energia jądrowa oraz 5% energia odnawialna.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: