Polacy docenili bankowość internetową
2010-09-17 12:09
Przeczytaj także: Banki w Polsce spełniają oczekiwania klientów
Łowcy okazji
Zgodnie z badaniem Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank, klienci nauczyli się też porównywać i wybierać najatrakcyjniejsze wisienki z oferty różnych banków. 38% badanych deklaruje, że w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań nie ogranicza się do własnego banku. Podobna grupa deklaruje wręcz, że z rozmysłem korzysta z produktów kilku instytucji i chętnie sprawdza inne dostępne możliwości. Najbardziej zaawansowaną logistycznie operacją jest zmiana konta – taką gotowość wyraża 39% ankietowanych. Nie jest zaskoczeniem, że zdecydowanie bardziej skorzy do „przeprowadzki” są internauci – 45% z nich rozważyłoby taką możliwość (w gronie osób nieposiadających rachunku internetowego tylko 28%).
fot. mat. prasowe
Jakie dodatkowe możliwości powinien dawać bank?
Jakie dodatkowe możliwości powinien dawać bank?
A inne, niefinansowe walory konta, np. społecznościowe (programy lojalnościowe, rozmowa online z doradcą czy wymiana doświadczeń z innymi użytkownikami)? Posiadaczom e-kont rozszerzanie funkcjonalności e-bankowości się podoba (58% zwolenników), ale na ten wynik „pracują” głównie osoby słabiej wykształcone, z mniejszych miast. Na czele listy najbardziej oczekiwanych usług znalazło się doradztwo finansowe przez Internet (42% spośród wszystkich respondentów, 47% wśród osób z wyższym wykształceniem), programy lojalnościowe (34%), kalkulatory, np. kredytów (25%), możliwość zakupu produktów partnerów banku, głównie RTV i AGD (19%).
Oszczędzam, bo chcę (i muszę)
fot. mat. prasowe
Najpopularniejszą formą pomnażania oszczędności są konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe (po 45% wskazań). Na inne, bardziej skomplikowane, ale i dające więcej możliwości produkty, na przykład fundusze inwestycyjne (30% wskazań), częściej decydują się osoby młodsze i lepiej wykształcone.
fot. mat. prasowe
Szacunkowa wysokość przyszłej emerytury
Szacunkowa wysokość przyszłej emerytury
Jak staramy się zaradzić spadkowi poziomu życia na emeryturze? Niestety, większość poprzestaje na regularnym opłacaniu składek do ZUS-u i OFE (aż 70%). 43% uważa, że emeryturę zabezpieczy im posiadane konto oszczędnościowe; 39% ma wykupioną polisę ubezpieczeniową, 35% - lokatę w banku, a 19% inwestuje w fundusze. Należy liczyć na to, że kolejne badania przyniosą poprawę i w tym aspekcie – najważniejsza lekcja, jaką muszą szybko przyswoić Polacy to ta, że na satysfakcjonującą emeryturę musimy zapracować sobie sami.
![Klienci banków w Polsce samowystarczalni [© apops - Fotolia.com] Klienci banków w Polsce samowystarczalni](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/klienci-bankow/Klienci-bankow-w-Polsce-samowystarczalni-136730-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl