Najdroższe ulice handlowe świata 2010
2010-09-21 13:46
Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2009
„Ostatni wzrost Korei w rankingu można przypisać ogólnemu ożywieniu gospodarczemu, które wynika przede wszystkim z bardzo silnego rynku eksportu, na którym w drugim kwartale 2010 r. zaobserwowano wzrost o 7,2%”, zauważa Mark Burlton, Partner w dziale transgranicznych inwestycji w zakresie nieruchomości handlowych na region EMEA & Azji, Cushman & Wakefield.
Z kolei Anthea To, analityk ds. powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield, uważa, że: „Globalne prognozy gospodarcze na rok 2011 pozostają ostrożne. Wciąż istnieje niepewność związana z obawami o trwałość ożywienia, co powstrzymuje niektórych handlowców od działania i spowalnia proces wychodzenia z recesji. Coraz częściej słychać głosy, że rozwój sektora w przyszłym roku będzie skromniejszy niż wcześniej przewidywano. Na rynku nie brakuje jednak aktywnych graczy, którzy mimo kryzysu, podejmują decyzje dotyczące wynajmu powierzchni, zawierając z wynajmującymi transakcje, co pozwoli im w pełni wykorzystać okazje, jakie pojawią się wraz z nadejściem trwałego ożywienia”.
Najdroższa ulica w Polsce – Nowy Świat w Warszawie – zajęła 40. miejsce w rankingu 59 najdroższych ulic handlowych na świecie (39 pozycja w 2009 r.) z rocznym czynszem 992 EUR/mkw.
Inne główne ulice handlowe w Polsce, z czynszami za najlepsze lokalizacje, to:
- Warszawa – ul. Chmielna – roczny czynsz 932 EUR/mkw.
- Kraków – ul. Floriańska – roczny czynsz 920 EUR/mkw.
- Warszawa – ul. Marszałkowska – roczny czynsz 753 EUR/mkw.
- Katowice – ul. 3 Maja – roczny czynsz 717 EUR/mkw.
- Poznań – ul. Półwiejska – roczny czynsz 693 EUR/mkw.
- Warszawa – Al. Jerozolimskie – roczny czynsz 597 EUR/mkw.
- Wrocław – ul. Świdnicka – roczny czynsz 597 EUR/mkw.
- Gdynia – ul. Świętojańska – roczny czynsz 418 EUR/mkw.
- Szczecin – Al. Niepodległości – roczny czynsz 382 EUR/mkw.
- Łódź – ul. Piotrkowska – roczny czynsz 358 EUR/mkw.
„Sytuacja jest obecnie stabilna. Obserwowane wcześniej lekkie spadki spowodowane były wciąż dość słabym tempem rozwoju głównych ulic w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, a także ograniczeniem ekspansji instytucji finansowych (w niektórych przypadkach zamykano oddziały w mniej atrakcyjnych miejscach). Zauważalny jest także coraz wyraźniejszy podział na lokalizacje pierwszorzędne i drugorzędne. W przypadku tych pierwszych obserwujemy stabilizację poziomu czynszów, w przypadku drugich spadki. Odnotowujemy także zwiększony ruch ze strony najemców, np. w Warszawie przy Nowym Świecie otworzony został salon Ferrari, nowa lodziarnia firmy Grycan, a wkrótce H&M, natomiast przy ul. Marszałkowskiej wkrótce TK MAXX i Marks & Spencer”, komentuje Tomasz Górski, negocjator z działu powierzchni handlowych w polskim biurze Cushman & Wakefield.
O badaniu
Dane przedstawione w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport porównuje czynsze w najważniejszych 269 lokalizacjach handlowych w 59 krajach. Przedstawioną w raporcie tabelę ligi światowej sporządza się przy uwzględnieniu najdroższych lokalizacji w każdym z monitorowanych państw.
Przeczytaj także:
Najdroższe ulice handlowe świata 2022
![Najdroższe ulice handlowe świata 2022 [© pixabay.com] Najdroższe ulice handlowe świata 2022](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-handlowe/Najdrozsze-ulice-handlowe-swiata-2022-249137-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie handlowe, rynek powierzchni handlowych, obiekty handlowe, ulice handlowe, najdroższe ulice świata