Oszustwa związane z grami online
2010-10-08 10:34
Przeczytaj także: Prezenty świąteczne a bezpieczne zakupy online
Obecnie obserwujemy spadek aktywności cyberprzestępców w odniesieniu do gier online. Jednak w nieodległej przyszłości podziemie może się ponownie zmotywować ze względu na dwa wydarzenia
- Blizzard ogłosił publikację rozszerzenia "Cataclysm“ dla World of Warcraft (data publikacji nie została jeszcze ujawniona). Mimo że szczyt popularności tej gry prawdopodobnie już minął, rozszerzenie i powiązane z nim zmiany reguł, nowe przedmioty oraz postacie z pewnością tchną życie w uniwersum WoW.
- Diablo 3 z pewnością stworzy doskonały klimat do kolejnego dużego wzrostu aktywności cyberprzestępców. Poprzednia część tej gry, opublikowana w 2000 roku, ciągle jest bardzo popularna – grają w nią ludzie z całego świata, którzy z niecierpliwością oczekują na pojawienie się nowej odsłony ich ulubionej serii. Co ciekawe, Diablo II to pierwsza gra RPG, w przypadku której wirtualne przedmioty można było kupić za prawdziwe pieniądze.
Co zrobić, aby nasze konta, w budowanie których niejednokrotnie wkładamy wiele czasu i wysiłku, nie zostały skradzione? Efektywne i regularnie uaktualniane rozwiązanie bezpieczeństwa zapewnia ochronę przed szkodliwymi programami, które gromadzą dane o kontach i przesyłają je do cyberprzestępców. Jednak wielu graczy nie korzysta z takich rozwiązań lub wyłącza je podczas gry. Dlaczego? Ciągle pokutuje przekonanie, że aplikacje bezpieczeństwa pożerają zasoby systemowe oraz – co jest szczególnie ważne w przypadku gier online – łącze internetowe.
Program Kaspersky Internet Security 2011 oferuje specjalny Tryb Gracza. Po jego włączeniu uaktualnienia oraz zaplanowane zadania skanowania są odraczane, jednak ochrona w czasie rzeczywistym ciągle działa. Dzięki temu nic nie zakłóca gry, a komputer jest chroniony przez szkodliwymi programami.
Poza technologiami antywirusowymi program Kaspersky Internet Security oferuje filtr spamu, który wykrywa wiadomości phishingowe. Rozwiązanie blokuje także strony WWW związane ze znanymi oszustwami.
Najskuteczniejszą i niezbędną formą ochrony pozostaje jednak zdrowy rozsądek. Twórcy gier nigdy nie proszą o informacje dotyczące konta, zatem nie należy wierzyć w wiadomości e-mail, których autorzy jawnie żądają podania naszych danych. Nie należy także klikać żadnych odsyłaczy zamieszczonych w takich wiadomościach. Jeżeli e-mail wydaje się być wiarygodny, lepiej ręcznie wpisać podany w nim adres, niż klikać odsyłacz. Zdrowa dawka sceptycyzmu może zdziałać cuda i zapobiec niepotrzebnym problemom.
!["Drive-by download" - jak się bronić? [© stoupa - Fotolia.com] "Drive-by download" - jak się bronić?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/szkodliwe-programy/Drive-by-download-jak-sie-bronic-MBuPgy.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl